Priprema za očinstvo: Nekoliko načina da se pripremite da postanete tata

Savjeti za buduće tate

Saznanje da ćete postati tata je trenutak koji određuje život. Normalno je da osjećate različite emocije, od uzbuđenja do straha, čak i ako ste oduvijek to htjeli.

Priprema za očinstvo: Nekoliko načina da se pripremite da postanete tata
Unsplash

Teško je u potpunosti se osjećati spremnim da postanete roditelj, međutim, određeni savjeti vam mogu biti korisni:

Započnite istraživanje

Iako vi niste osoba koja fizički nosi dijete, to ne znači da niste dio trudnoće i porođaja. Postoji bezbroj knjiga napisanih samo za očeve, ali ne morate se ograničavati samo na njih. Pronađite i odlične izvore informacija na internetu o trudnoći. Ako vaša partnerica ima simptome poput povraćanja i žgaravice, bit će vam korisno da razumijete kako se ona osjeća. Unaprijed dosta pročitajte o porođaju, carskom rezu, dojenju, promijeni pelena i još mnogo toga što će vam postati svakodnevnica kada beba dođe.

Fokusirajte se na svoje zdravlje

Priprema za dolazak bebe je pravo vrijeme da se fokusirate na vlastito zdravlje. Ako pušite, pokušajte prestati. Dokazano je da izloženost dimu tokom trudnoće povećava rizik od urođenih srčanih mana kod novorođenčadi.

Zapitajte se kakve su vaše prehrambene navike. Možda bi vam koristilo da uvedete neke promjene, te da zamijenite nezdrave grickalice zdravim namirnicama bogatim vlaknima i hranom za jačanje imuniteta.

Osim toga, nemojte zaboraviti na važnost redovnih pregleda. Zakažite pregled kod doktora i provjerite kakvo je vaše zdravstveno stanje i na šta trebate obratiti pažnju.

Razgovarajte o roditeljstvu s vašim partnerom

Ovo je također idealno vrijeme da razmislite o tome kakav roditelj planirate biti. Da li želite da beba spava u krevetiću u svojoj sobi ili s vama? Koji su planovi za brigu o bebi?

Postoji bezbroj pitanja o kojima trebate porazgovarati s vašim partnerom. Kada beba dođe, možda se osjećaji budu promijenili, ali važno je da ostvarite zdravu komunikaciju s partnerom kako biste znali da ste na istoj strani i da su vaša mišljenja slična. Vaš partner i vi ste tim, te ste povezani doživotno, čak i ako vaša romantična veza ne bude zauvijek trajala. Stoga je važno da pomažete vašoj partnerici, kako biste pomogli i bebi.

Pronađite prijatelje koji su također roditelji

Druženje s nekim ko je upoznat s izazovima roditeljstva vam pruža mogućnost da postavljate pitanja na koja želite dobiti odgovor. Možda vaši sadašnji prijatelji nemaju iskustva s roditeljstvom, stoga vas možda neće najbolje shvatiti. Osobe koje su ovo prošle će vam pomoći. Naravno, pričajte i sa svojim roditeljima i starijim ljudima koji će vam dati korisne savjete, ali možete imati koristi i od druženja s ljudima koji prolaze kroz sličnu situaciju kao vi.

Prihvatite da se vaš seksualni život može promijeniti

Od prvog trenutka kada saznate da očekujete bebu možete osjetiti niz emocija. Mnogi budući roditelji se boje odnosa zbog straha od toga kako će ovo utjecati na trudnoću. Naravno, važno je da porazgovarate sa stručnjakom o seksualnim odnosima tokom trudnoće i nakon, ali realnost je da će trebati vremena nakon rođenja bebe kako bi vaša partnerica bila spremna za seksualni odnos. Stoga je važno da komunicirate s partnerom o svemu. Nedostatak sna, dojenje, nove emocije i dosta drugih promjena će definitivno utjecati na vas. Na ove promjene možete gledati kao na nešto što će vas još više zbližiti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak