Da biste imali zdravu trudnoću, morate napraviti neke promjene u vašem svakodnevnom životu i ishrani. Trudnicama je potrebno približno 300 dodatnih kalorija tokom svakog dana.
Pravilna ishrana tokom trudnoće: Šta trudnice trebaju jesti, a šta izbjegavati?
Važna hrana za trudnicu i za bebu![Pravilna ishrana tokom trudnoće: Šta trudnice trebaju jesti, a šta izbjegavati? Pravilna ishrana tokom trudnoće: Šta trudnice trebaju jesti, a šta izbjegavati?](https://body.ba/pictures/article/240x240/1606567598-pravilna-ishrana-tokom-trudnoce-sta-trudnice-trebaju-jesti-a-sta-izbjegavati.jpg)
Ove kalorije trebaju dolaziti iz uravnotežene ishrane bogate proteinima, voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama. Trudnice trebaju unos masti i slatkiša svesti na minimum. Zdrava i uravnotežena ishrana može pomoći trudnicama da smanje neke od uobičajenih simptoma trudnoće, poput mučnine i zatvora.
Koliko tečnosti trebate piti?
Jedno od osnovnih pravila kojeg se trudnice trebaju pridržavati je da potpuno izbjegavaju konzumiranje alkohola. Pored toga, nikako ne biste trebali zanemariti unos vode i ostalih zdravih tečnosti. Pobrinite se da svakodnevno pijete puno vode, te da unosite tečnosti poput zdravih voćnih sokova i juha.
Idealna hrana za trudnice
Tokom trudnoće trebate jesti namirnice koje su korisne za vaše zdravlje i razvoj fetusa. Evo nekoliko vrsta hrane koje trebate redovno jesti:
- Povrće: Mrkva, slatki krompir, bundeva, špinat, kuhano zelje, paradajz i crvena slatka paprika (za unos vitamina A i kalijuma)
- Voće: Dinja, mango, suhe šljive, banane, kajsije, narandže i grejp (za unos kalijuma)
- Mliječni proizvodi: Nemasni jogurt, nemasno mlijeko, sojino mlijeko ( za unos kalcijuma, kalijuma, vitamina A i D)
- Žitarice: Trudnice mogu konzumirati gotovo sve žitarice ( za željezo i folnu kiselinu)
- Proteini: Grah i grašak, orašasti plodovi i sjemenke, nemasna govedina, janjetina, losos, pastrmka, haringa i sardine.
Hrana koju trudnice trebaju izbjegavati:
- Nepasterizirano mlijeko i slični proizvodi: Meki sirevi poput feta sira
- Hrenovke
- Sirovi i nedovoljno kuhani plodovi mora, jaja i meso
- Paštete
- Alkohol - Najbolje je potpuno izbjegavati alkohol tokom trudnoće, posebno tokom prva tri mjeseca. Ako odlučite da pijete nakon prva tri mjeseca, nemojte konzumirati alkohol više od jednom ili dva puta sedmično.
- Kofein - Izbjegavajte unos kofeina u čaju, kafi, gaziranim pićima i čokoladi. Trebali biste održavati unos od 200 mg kofeina tokom trudnoće.
Naravno, kako biste bili sigurni, najbolje je da porazgovarate s doktorom ili stručnjakom. Ovo su generalna pravila kojih se trudnice trebaju pridržavati, ali svako tijelo je drugačije i svako će na drugi način podnositi trudnoću. Stoga, prije nego što neku vrstu namirnica potpuno izbacite iz ishrane, prvo porazgovarajte sa svojim doktorom i provjerite kakvo je njihovo mišljenje.