Kako se boriti s nesanicom tokom rane trudnoće?

Savjeti za trudnice

Većina žena ima problema sa spavanjem tokom rane trudnoće. Trudnice doživljavaju veliki pad kvalitete svog sna, te se zbog trudnoće možete osjećati iscrpljeno cijeli dan. 

Kako se boriti s nesanicom tokom rane trudnoće?

Osim toga, trudnoća može izazvati nesanicu. Body.ba vam u nastavku donosi nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da se bolje naspavate tokom trudnoće:

Šta je nesanica?

Nesanica znači da imate poteškoće sa spavanjem ili da vam treba dugo vremena da zaspite. Žene mogu doživljavati nesanicu u svim fazama trudnoće, ali ona je češća u prvom tromjesečju. Iako je nesanica dosadna, ona nije štetna za vašu bebu. Ipak, važno je da si priuštite kvalitetan san kako biste bili odmorni i energični.

Šta uzrokuje nesanicu tokom trudnoće?

Mnogo je razloga zbog kojih ste možda budni navečer, to mogu biti:

  • Česta potreba za mokrenjem
  • Mučnina ili povraćanje
  • Bol u leđima
  • Osjetljivost dojki
  • Nelagoda u trbuhu
  • Grčevi u nogama
  • Otežano disanje
  • Žgaravica
  • Živopisni snovi

Ostali uzroci nesanice mogu biti povezani sa stresom. Možda ste zabrinuti zbog porođaja i brinete kako ćete se snalaziti kao nova majka. Te vas misli mogu držati budnima tokom noći, posebno nakon nekoliko posjeta toaletu.

Možda vam je teško da odvratite pažnju od tih misli, ali pokušajte se sjetiti da briga nije produktivna. Umjesto toga, pokušajte svoje brige prenijeti na papir. Ovo će vam pružiti priliku da razmislite o ostalim opcijama i rješenjima. Ako ne možete pronaći rješenje, jednostavno okrenite novu stranicu u dnevniku i fokusirajte se na drugu brigu. Ovo vam može pomoći da ispraznite um kako biste se mogli odmoriti.

Razvijte zdravu rutinu spavanja

Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za upravljanje nesanicom je da uspostavite dobre navike spavanja. Započnite s odlascima u krevet u isto vrijeme svake noći. Rutinu možete započeti opuštajućim aktivnostima kako biste lakše zaspali. Izbjegavajte korištenje telefona najmanje sat vremena prije spavanja. Plavo svjetlo s naših telefona i ostalih uređaja uveliko utječe na cirkadijski ritam vašeg tijela. Pokušajte umjesto toga pročitati knjigu.

Umirujuća kupka vas također može uspavati, samo se pobrinite da voda ne bude prevruća, jer ovo može biti opasno za bebu. Ovo se posebno odnosi na ranu trudnoću.

Dijeta i vježbanje

Ishrana i fizička aktivnost mogu utjecati na vaš san. Stoga je važno da pazite na ove faktore. Pijte puno vode tokom dana, ali nakon 19 sati smanjite unos tečnosti. Pokušavajte izbjegavati kofein od kasnog popodneva. Također se pobrinite da jedete zdravu hranu, ali pokušajte uživati u njoj polako kako biste smanjili šansu od žgaravice. Rana večera vam također može biti korisna, ali nemojte ići u krevet gladni. Pojedite lagani međuobrok ako osjetite glad nakon večere. Nešto bogato proteinima, poput čaše mlijeka, vam može pomoći da lakše zaspite.

Fizička aktivnost

Pobrinite se da budete aktivni tokom dana kako biste mogli odmarati navečer. Udobno se smjestite i raskomotite, te lezite na bok. Zavucite drugi jastuk između koljena i jedan stavite ispod trbuha ako je počeo rasti. Ako vam smeta osjetljivost dojki, odaberite udobnu majicu ili grudnjak za spavanje koji vam odgovara.

Pobrinite se da soba u kojoj spavate bude hladna ,mračna i tiha, jer su ovo optimalni uvjeti za spavanje. Pokušajte meditirati prije spavanja ako vam je teško da se opustite.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak