Kretanje tokom zime pospješuje lučenje pozitivnih hormona, pojačava imunološku zaštitu i održava mišiće. Međutim, teško se motivisati za fizičke aktivnosti u hladnim okolnostima.
Kako se motivisati za vježbanje tokom hladnih zimskih dana?
Za blistavu proljetnu formu
Zbog toga je zimi potrebna posebna priprema kako bi nivo motivacije za vježbanje ostao na dovoljno visokom nivou kako ne bi dolazilo do odustajanja, što ljudima inače uopšte nije strano ponašanje. Tako bi pripreme trebale biti odrađene i kroz spremanje opreme, a prije svega u psihičkom pogledu. Radi se o četiri koraka.
Prilagođavanje opreme
Kada se nabavi idealna oprema tako da vježbanje postane optimalno ugodno u svim okolnostima, tada se više nije teško ni odvažiti na vježbanje jer su automatski izbjegnute sve negativnosti koje nose loše vremenske prilike. Adekvatna oprema za vježbanje u zimskim uslovima bi sadržala aktivni veš kao prvi sloj odjeće koji diše i brzo se suši. Drugi sloj bi trebao biti izolacioni, koji će pomoći održavanju toplote, dok bi treći trebao biti onaj čvršći i otporniji čiji je zadatak zaustavljanje vjetra i zaštita od kiše. Kako bi se izbjegao gubitak toplotne energije, u hladnim okolnostima vježbači trebaju nositi kapu.
Pronalazak partnera
Jednostavan korak, ali korak koji je često odlučujući. Kada su za vježbanje motivisane dvije osobe, čak i u danima kada jednoj motivacija opadne do nivoa da uopšte ne želi vježbati, tu je partner - druga osoba koja će pokrenuti stvari i učiniti to da trening ipak bude odrađen na obostrano zadovoljstvo.
Održavanje vježbanja zanimljivim
Zapadanje u rutinu kombinovano sa lošim vremenskim uslovima, pravi je recept za odustajanje i preskakanje treninga. Međutim, ako bi se aktivnosti učinile zanimljivim, na način da se jedan dan trči, drugi dan pliva, treći dan igra lopte ili slično, tjelesna forma ostaje izvanredna i svi uslovi ispunjeni da se dočekaju topli dani u perfektnoj tjelesnoj formi.
Prilagodba ishrane i hidratacije
Ljudski organizam funkcioniše na drugačiji način tokom hladnih dana, tako da zahtijeva više hrane, više masti i šećera, te da u globalu hrana bude kaloričnija. Ni tada ne treba pasti u zamku i ishranom otežati proces, pa se i dalje treba držati svježih proizvoda uz blagu prilagodbu namirnicama specifičnim za to doba godine. I dalje je važan unos proteina, zdravih masti i složenih ugljikohidrata koji pružaju održivost energije na duže staze. Poznato je da se tokom zime manje javlja potreba za hidratacijom, ali i dalje ne treba padati ni u tu zamku i treba se održavati unos vode na adekvatnom nivou kako bi i svi procesi u organizmu nastavili optimalno funkcionisati. Dva litra tečnosti dnevno je inače preporučena količina s kojom bi trebalo hidratizirati tijelo i onda kada nije prisutan osjećaj žeđi.