Bubrezi su jedan od vitalnih tjelesnih organa, njihova funkcija je uklanjanje otpada i toksina iz tijela putem urina, te regulisanje razine minerala, poput kalcija i fosfata.
10 svakodnevnih navika koje uništavaju vaše bubrege
Zdravlje bubrega
Stoga je od velike važnosti obratiti pažnju na pravilnu funkciju bubrega. Simptomi poput čestog povraćanja, lošeg zadaha, promijenjene boje urina, vrtoglavice, svrbeža kože, problema s disanjem, anemije, umora ili osjećaja hladnoće, mogu biti pokazatelji da nešto nije uredu. Bubrežni problemi su često posljedica različitih faktora, a neke od najčešćih navika koje doprinose njihovom uništavanju možete pogledati u nastavku.
Nedovoljan unos vode
Nedovoljna hidratacija smanjuje protok krvi u bubrezima, što povećava rizik od bolesti i zdravstvenih problema. Preporučena količina vode je 8-9 čaša dnevno, u zavisnosti od vaše tjelesne građe. Ipak, ne trebate ni pretjerivati u unosu vode jer i ovo može negativno utjecati na rad bubrega.
Ignorisanje nagona za mokrenje
Što duže urin ostaje u mjehuru, više bakterija će se razmnožavati. Te štetne bakterije uzrokuju infekcije mokraćnog sistema i bubrega. Štaviše, zadržavanje mokraće povećava rizik od zatajenja bubrega i mokraćne inkontinencije. Stoga je važno da ne odlažete potrebu za mokrenjem.
Cigarete
Pušenje je vrlo štetna navika koja oštećuje sve tjelesne organe, uključujući i bubrege. Brojna istraživanja otkrila su vezu između pušenja i bolesti, te je pušenje jedan od najvećih uzročnika nastanka poremećaja u bubrezima. Krvni pritisak i krvne žile pogoršavaju bubrežne bolesti i ubrzavaju oštećenje funkcije bubrega.
Pratite visoko proteinsku dijetu
Prekomjerna potrošnja proteina povećava metaboličko opterećenje bubrega. Stoga morate ograničiti unos mesa, te uključiti što više ugljikohidrata i masti u vašu ishranu, kako biste spriječili daljnje komplikacije i napravili balans u ishrani.
Visok unos soli
Konzumiranje previše soli može negativno utjecati na zdravlje vaših bubrega. Bubrezi metaboliziraju čak 95% natrija konzumiranog kroz hranu, dok tijelo zadržava vodu. Zadržavanje vode može povećati krvni pritisak i rizik od bolesti bubrega.
Brojna istraživanja pokazuju da konzumiranje soli povećava količinu proteina u mokraći, što doprinosi razvoju bubrežnih bolesti.
Nedostatak sna
Kvalitetan san, od 6 do 8 sati, je ključan za zdravlje i tijelo. U slučaju nedostatka sna, procesi koje organi obavljaju će biti zaustavljeni, što dovodi do oštećenja tjelesnih organa. Brojna istraživanja su pokazala da nekvalitetan san dovodi do povećanog začepljenja arterija i visokog krvnog pritiska, što povećava šanse za razvoj bubrežnih bolesti.
Redovna upotreba analgetika
Veliki broj ljudi koristi razne lijekove protiv bolova, analgetike i lijekove za ublažavanje boli, smanjenje upale i liječenje raznih problema. Ipak, ti lijekovi oštećuju vaše bubrege, kao i druge tjelesne organe. Istraživanja su pokazala da analgetici bez recepta mogu smanjiti dotok krvi u bubrege i ometati njihovu funkciju. Dakle, dugotrajna primjena ovih lijekova dovodi do hroničnih bolesti bubrega, poput akutne ozljede bubrega.
Prije upotrebe bilo kakvih lijekova trebate se posavjetovati s vašim doktorom.
Prekomjeran unos kofeina
Previše kofeina povećava krvni pritisak i oštećuje bubrege. Prema istraživanju iz 2002. godine, konzumiranje kofeina izravno je povezano s bubrežnim kamencima jer kofein povećava izlučivanje kalcija u urinu. Ipak, umjereno konzumiranje kafe ili čaja s kofeinom neće vam škoditi.
Konzumiranje previše alkohola
Konzumiranje previše alkohola može negativno utjecati na bubrege. Ako pijete puno alkohola, mokraćna kiselina će se pohraniti u bubrege, što dovodi do crijevne opstrukcije koja povećava rizik od zatajenja bubrega. Uz to, alkohol dehidrira tijelo, a samim tim remeti ispravnu funkciju bubrega.
Zanemarivanje običnih infekcija
Oštećenje bubrega također može biti rezultat infekcija poput kašlja, prehlade, gripe ili faringitisa. Ako uobičajenu infekciju ne liječite, možete razviti oštećenja bubrega.