Znakovi koji ukazuju na to da vam bubrezi ne funkcionišu najbolje

Simptomi koji uzrokuju nepravilan rad bubrega

Moguće je izgubiti čak i 90 posto funkcije bubrega bez očitog problema.

Postoje znakovi zbog kojih biste se trebali obratiti liječniku:

Oticanje i debljanje

Oticanje i debljanje zbog nakupljanja tekućine: Ako bubrezi rade slabo ili sporo, može doći do zadržavanja tekućine (oticanje i debljanje).

Promjene u mokrenju

Bubrezi su odgovorni za proizvodnju urina i uklanjanje otpada kroz nju.

Promjene uključuju:

  • Povećanu potrebu za mokrenjem, osobito tokom noći. Između 4 i 10 puta na dan smatra se normalnim.
  • Krv u urinu. Zdravi bubrezi, za proizvodnju urina, filtriraju otpad iz krvi. No ako je filtar oštećen, krvne stanice mogu početi curiti iz urina.
  • Pjenasti urin. Mjehurići u mokraći, pogotovo oni koji zahtijevaju da nekoliko puta pustite vodu, upućuju na to da je neželjeni protein u urinu.

Gubitak apetita, mučnina i nesposobnost jasnog razmišljanja

Ti problemi mogu se javiti kad se nakupe otpadne tvari te počnu "zatrpavati" i druge dijelove tijela, uključujući želudac i mozak.

Umor i pospanost

Dio funkcije bubrega jest i da sudjeluju u regulisanju razine hemoglobina. Ako bubrezi to ne rade kako treba, može doći do anemije, a s tim i do umora i pospanosti.

Porast krvnog pritiska

To je začarani krug: kad je bubreg oštećen, ne može učinkovito kontrolisati krvni pritisak. Veliki pritisak pod kojim krv teče žilama pritišće bubrege i tako ih dodatno oslabljuje oštećujući krvne žile u bubrezima.

Preskakanje srca

Ako je oštećenje bubrega dovelo do prevelike koncentracije kalija, moguće je da primijetite da vam je ritam rada srca nepravilan.

Podijeli članak