"Pivski" stomak smrtonosniji od prave gojaznosti

Istraživanje:

Naučnici sa Ottawa instituta za srce, utvrdili su da standardna formula indeksa tjelesne mase ipak ne otkriva cijelu priču, budući da su skupili jasne dokaze da je sam čuveno nazvani "pivski" stomak tipična karakteristika jako ugrožene grupe ljudi, čak ugroženije od potpuno gojaznih osoba.

Već dugo se sumnjalo u pouzdanost tzv. BMI indeksa tjelesne mase, jer sama visina i težina ipak nisu potpuno mjerodavne i dovoljne ulazne informacije.

"Otkrili smo da su u grupi pacijenata koja je bila pod najvećim rizikom od smrti, u stvari pacijenti sa normalnim BMI, tako da ti ljudi nisu obavezno bili jako teški - ali su bili centralno gojazni", pojašnjava kardiolog Thais Coutinho, analizirajući podatke istraživanja koje je obuhvatilo 15.000 pacijenata.

Pomalo nevjerovatno, muškarci koji imaju tzv. "pivski stomak", odnosno čija gojaznost je samo bazirana na predio stomaka, čak dvostruko su životno ugroženiji od pretilih. Kod žena postoji isti problem, samo što je rizik smrtnosti nešto niži i iznosi 1,5 puta u odnosu na pretile.

"Nije sve u tome koliko masnoće imate, već gdje je ona", ističe Raj Padwal, jedan od istraživača, te nastavlja: "Najgora masnoća je u predjelu pojasa. Kada je taj dio tijela prekriven masnim naslagama, to je definivitno najgora stvar u pogledu rizika od dobijanja kardiovaskularnih komplikacija i budućeg rizika od smrti".

To je zato što su naslage na ovom dijelu tijela povezane sa pankreasom i jetrom, što u sve dodaje i poveznicu sa dijebetesom tipa 2, masnom jetrom, kao i zatajenjem jetre.

Kao logičan zaključak na ovako neočekivane rezultate, ova grupa naučnika smatra da kliničku upotrebu BMI proračuna treba zamijeniti sa mjerenjem odnosa obima kukova i struka, za šta je potreban samo obični metar, a što očigledno daje dosta bolji uvid u zdravstveno stanje ljudi.

U nastavku naučite kako da sami izmjerite tačan odnos kukova i struka.

Odnos kukova i struka

Mjerenje koje se preporučuje kao efikasnije od proračuna indeksa tjelesne mase, podrazumijeva mjerenje obima struka na najužem dijelu, te obima kukova na njihovom najširem mjestu.

Nakon toga jednostavno broj očitan kao obim struka treba podijeliti sa brojem dobijenim mjerenjem obima kukova, te prepoznati šta dobijeni rezultat znači.

Za muškarce, rezultat do 0.90 označava normalan i zdrav odnos. Rezultati u rasponu od 0,90 do 0,99 predstavljaju gojaznost, a u slučaju da je rezultat 1.00 ili neki veći broj, radi se o pretilosti i velikom stepenu opasnosti po zdravlje.

Što se tiče žena, normalan odnos širine struka i kukova je do 0,80, gojaznost se kreće u rasponu od 0,80 do 0,84, a pretilost označavaju cifre veće od 0,85.

Podijeli članak