Kada je zaista potrebno nositi pojas za dizanje tegova?

Nošenje na svakom treningu je pogrešno

Pojas za dizanje tegova ima dvostruko dejstvo, da poveća intra-abdomenalni pritisak i da pruži potporu za kičmu prilikom izvođenja vrlo teških dizanja.

Bilo da su proizvedeni od debele kože ili sintetičkih platnenih materijala, svi pojasevi imaju te zadatke, a razlikuje ih upravo njihova čvrstina i kvalitet potpore koju pružaju vježbačima. Zbog toga nije ni čudno što oni najozbiljniji dizači tegova koriste upravo najrobusnije debele kožne pojaseve.

Međutim, ono što se veže za praksu nošenja pojaseva u teretani jeste to da znatan dio vježbača pojas koristi na pogrešan način. Uslijed povreda leđa neki od njih pojas nose tokom cijelog treninga, dok drugi pojas zatežu oko pasa u vrlo rijetkim situacijama kada podižu maksimale.

Ako bi se osvrnuli na preporuke stručnjaka, brzo bi došli do stava da je pojas bolje i ne koristiti za lakša dizanja jer ljudski organizam već ima svoj sistem potpore, a stalno nošenje pojasa se dovodi i u vezu sa kasnijim slabijim aktiviranjem mišića tjelesne jezgre, pa su šanse za povrede i povećanje problema s donjim leđima još veće.

Smatra se da pojas treba obavezno koristiti pri teškim podizanjima koji su inače uobičajni u treningu olimpijskog dizanja tegova i sličnim disciplinama, tako da svi oni koji ne planiraju izvoditi čišćenje i izbačaj, mrtvo dizanje, čučanj, potisak ramenima, te evenutalno gurati maksimale na bench potisku, ne bi ni trebali nositi pojas.

Stručnjaci čak navode da se u slučaju navedenih teških vježbi treba voditi pravilom da se pojas treba koristiti tek onda kada se podižu kilaže teže od 80 posto maksimalnog jednog ponavljanja.

Svi oni koji se boje problema i poznate boli u donjem dijelu leđa, trebali bi se fokusirati na jačanje svog prirodnog pojasa, redovno izvodeći vježbe kao što su plank, 'hollow' zadrške i sve ostale vježbe usmjerene na jačanje jezgre.

Podijeli članak