Istina je da teretana nije najsigurnije mjesto, naročito ako se trenira žestoko i izvođenju svake vježbe pristupa sa maksimalnim žarom i snagom.
Zlatna pravila za vježbanje godinama bez povreda
Nekih stvari se treba uvijek držatiIsto tako je istina i da mjeseci, pa čak i godine napretka mogu biti izbrisani u slučaju zarađene neke ozbiljnije povrede. Zbog toga je od ogromne važnosti poštovanje zlatnih pravila sigurnog vježbanja koja su spremna da omoguće decenije vježbanja bez povreda. U principu se radi o četiri ključne stvari.
Učenje pravilne forme izvođenja vježbi
Prva i osnovna stvar vezana za sigurnost i zaštitu od povreda u teretani jeste pravilno izvođenje vježbi i rukovanje sa opremom i spravama. Svaki put kada se određena vježba izvodi lošom formom, ne samo da se primarno ciljani mišići ne uključuju na kvalitetan način, već istovremeno drugi mišići i vezivna tkiva bivaju vezani nimalo ugodnim pokretima koji širom otvaraju vrata povredama.
Neke od najčešćih povreda koje nastaju zbog loše forme izvođenja vježbi su nimalo ugodne povrede ramena, donjeg dijela leđa i koljena. Zbog toga, glavna preporuka jeste to da biomehaniku svake vježbe treba dovesti do zadovoljavajućeg nivoa, te se uvijek truditi osjetiti rad mišića čije postizanje razvoja je cilj na treningu.
Ostavljanje ega van teretane
Nakon što se nauči pravilna forma i tehnika izvođenja vježbi, tek tada se otvara prostor za povećanje radnih kilaža. Najgora stvar je rad sa ogromnim kilažama uz formu koja nije dobra i to je ujedno i najbrži put do povreda.
Jasno je da takmičarski duh i ego većinu vježbača dovodi u rizik i da se radi o ključnom problemu većine, naročito mladih vježbača i početnika. Ono što treba imati na umu jeste to da mišići rastu zahvaljujući kvalitetno odrađenom svakom ponavljanju sa punim istezanjem i maksimalnom kontrakcijom, a što obično nikada nije moguće kada se izvode 'ego' podizanja sa prevelikim opterećenjima.
Zagrijavanje prije treninga
Mnogi profesionalci žale što ranije nisu shvatili važnost pojedinih vrsta zagrijavanja prije izvođenja teških vježbi s tegovima, a razlog je vrlo jednostavan - ne bi morali provoditi toliko mnogo vremena pokušavajući se oporaviti od povreda.
Zagrijavanje mora biti sastavni dio svakog treninga i to u trajanju od 10 do 15 minuta sa uključenim sličnim pokretima koji će kasnije biti izvođeni na treningu, samo bez ili sa minimalnim opterećenjima.
Korištenje opreme za dizanje
Postoji mnoštvo opreme za dizanje tegova i izvođenje teških poduhvata i to su vrlo jednostavne i ne tako skupe stvari, a predviđene su upravo da štite ono najvrednije - zdravlje vježbača. Tako se među prvim elementima opreme može izdvojiti pojas za dizanje tegova kog bi trebalo koristiti prilikom svakog dizanja težeg od 80 posto od ukupnih maksimalnih mogućnosti.
Steznici i trake za koljena, te bandaže za ručne zglobove su također vrlo korisni elementi zaštitne opreme koji vježbače mogu spasiti brojnih glavobolja i mjeseci usporenog napretka na treninzima, a čiji razlog su bolovi i povrede.