Neuredan san dokazano utiče na smanjenje snage

Izvođenje složenih pokreta posebno na udaru

Adekvatna dužina trajanja sna je opća preporuka koja se veže za optimalno funkcionisanje skoro svih procesa u ljudskom organizmu. Istovremeno, nikada nije postojalo više sredstava s kojima ljudi preokupiraju svoju pažnju u noćnim satima kada bi već trebali biti u dubokom snu.

Smatra se da u prosjeku četrdeset posto odraslih osoba ne spava dovoljno, a što utiče kako na oporavak, funkcionisanje organizma i zdravlje, tako i na same sportske performanse.

Nedostatak oporavka u smislu reduciranja fizičkih sposobnosti, dobio je i svoju naučnu potvrdu i to kroz čak 18 različitih istraživanja.

Ono što je utvrđeno tokom provjere sportskih performansi uslijed tri noći sna skraćenog na svega tri sata, jeste to da posebno veliki uticaj na slabljenje performansi prikazuju složeni, najteži pokreti, koji zapravo i jesu ključne fizičke vježbe na treninzima snage.

Značajno slabljenje fizičkih performansi je posebno bilo primjetno pri pokušajima izvođenja maksimalnih ponavljanja bench potiska, nožne prese, te mrtvog dizanja. S druge strane, interesantno je da manji, izolacioni pokreti poput biceps pregiba, nisu otkrili znatnija slabljenja u krajnjim performansama.

Spavanje svake noći u trajanju od minimalno sedam sati, ne samo da osigurava potrebni nivo oporavka organizma, već i pomaže izbjegavanju nastanka zdravstvenih problema kao što su kardiovaskularna oboljenja, te dijabetes tip 2 i to za čak 48 posto!

Podijeli članak