Mišići i šest istinskih zakona njihove izgradnje

Svi naučni zaključci sumirani u niz pravila

Svi do sada otkriveni zaključci naučnih istraživanja vezanih za razvoj i rast mišića, mogli bi se sumirati u šest rečenica.

Te rečenice bismo slobodno mogli nazvati zakonima izgradnje mišića, a odnose se na same uobičajne treninge, pravilno izvođenje pokreta, oporavak, rad na zaostajućim mišićnim partijama i maksimiziranje efikasnosti svakog treninga. Radi se o sljedećem.

Svaku grupu mišića vježbati 2 do 3 puta

Svaki mišić treba kroz redovne treninge da dobije dovoljno poticaja kako bi nastavio svoj razvoj i jačanje. Jedan trening sedmično je premalo, a više od tri su previše jer jednostavno tada počinje faliti vremena za oporavak. Stoga su 2 do 3 treninga za svaku grupu mišića optimalan broj kog se treba držati.

Odmarati 2 do 3 minute između serija

Intenzitet treninga se najlakše povećava i smanjuje skraćenjem i produžavanjem pauza između serija. Istovremeno, dužina trajanja odmora se direktno implicira i na sam napredak u pogledu snage, hipertrofije i kondicije. Kada je konkretno riječ o hipertrofiji koja označava prirast mišićne mase, zaključeno je da 2 do 3 minute između serija pružaju optimalnu količinu odmora za dostizanje najvidljivijih rezultata.

Izolirano raditi za zaostajućim mišićnim partijama

Izolacione vježbe nikada ne bi trebale biti centralni dio treninga, ali se s njima kao alatkom može napraviti fantastičan posao i pojedina zaostajuća mišićna partija čak pretvoriti u jednu od jačih. Dakle, posebna pažnja na treningu treba biti usmjerena ka mišićima koji zaostaju za ostatkom tijela.

Povremeno vježbati do otkaza

Među naprednim oblicima vježbanja, rad do otkaza je jedan od najboljih koji proizvodi vidljiv efekat. Međutim, s takvim forsiranjem ipak ne treba pretjerivati i uprkos odličnim beneficijama do otkaza ne bi trebalo izvoditi svaku vježbu kako ne bi došlo do kontra efekta.

Vježbati zaostajuće mišićne partije prve

Kada jedna ili nekoliko mišićnih partija zaostaje za drugima, upravo njih bi trebalo pogađati dok su na raspolaganju najviši nivoi energije. Česta praksa vježbanja najslabijih grupa mišića na kraju treninga bi shodno s tim trebala biti što prije zamijenjena i to će automatski biti veliki korak ka skorom dostizanju simetrije.

Koristiti puni opseg pokreta sve vrijeme

Korištenje ispravnih pokreta prilikom svake vježbe i svakog ponavljanja, predstavljaju jedan od ključnih elemenata fantastičnog izgleda vježbača. Puni opseg pokreta pruža mogućnost pravilnog razvijanja svakog dijela mišića i osigurava postizanje idealne simetrije tijela.

Podijeli članak