Oštećenje nazvano "viseća šaka"

Povreda nerava

Ukoliko se profesionaolno ili rekeativno bavite sportom, znate da vježbanje bez prethodnog zagrijavanja može izazvati povrede zglobova. Pri lomovima kostiju i hrskavice  moguća je pojava limpoma i gangioma. Oni vrše pritisak na nerve i otežavaju kretanje zglobova. Iako je medicina uznapredovala, često se dešavaju pogreške pri dijagnozi povrede ili samom hirurškom zahvatu. Pojava “viseće šake” je zapravo nemogućnost podizanja ručnog zgloba i prstiju.

Oštećenje nazvano "viseća šaka"
Pojava “viseće šake” je zapravo nemogućnost podizanja ručnog zgloba i prstiju.

Limpomi su dobroćudni tumori koje čini masno tkivo. Gangiomi su ciste, čiji sastav je najčešće voda ili želatinasta masa. Ukoliko vrše pritisak na nerv, poželjno bi bilo odstraniti ih hirurškim zahvatom. S druge strane, usljed povrede ili loma palačne kosti, može doći do uklještenja nerva u zoni pukotine. Ukoliko primijetite da vam je teško micati zglobom i prstima ruku, trebali biste uzeti u obzir oštećenje nazvano “viseća šaka”. U početnoj fazi oboljenja simptomi nisu jaki i često ih zanemarujemo. Međutim, nakon izvjesnog perioda bolest može jako uznapredovati. Ovo oboljenje ima spor tok razvijanja, pa simptome uočavamo obično kada je već u poodmakloj fazi. “Viseću šaku” najlakše ćemo prepoznati ukoliko, usljed paralize mišića, kada ispružite ruku, vaši prsti idu prema vani. Jedan od simptoma je također i prodorna bol u lateralnoj strani lakta.

Ukoliko pritisak na nerv traje i nakon godinu ali više, moguća je antrofija mišića I trajni invaliditet. Čak i pri hirurškom otklanjanju uzroka ovih deformiteta i uspostavljanju funkcije nerva, mišić koji podupire zglob i prste ruke, ukoliko je prethodno znatno oštećen, nema mogućnost oporavka. Tada je funkciju šake moguće vratiti plastično-rekonstruktivnim hiurškim zahvatom, tj. prebacivanjem na ovaj dio ruke tetiva koje imaju normalnu inervaciju.

Komentari (1)

Zanimljiv tekst...svaka cast.
Imam pitanje za autora - ukoliko postoje blaži simptomi koji bi ukazivali na pojavu ovog oboljenja, šta je za činiti?

Izmijeniti treninge ili neka terapija lijekovima a ipak nastaviti trenirati?

Hvala

Tex
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak