Zašto ne uspijevate smršati? 5 najčešćih razloga

Izvori problema

Trudite se paziti na ishranu, više ne jedete masno. Pokušali ste sa raznim dijetama, ali kilogrami se brzo vraćaju pa nakon toga dobijete i više nego što ste prije imali. Sve to vam je dosadilo i želite otkriti u čemu je problem? U tom sličaju, ovo je tekst za vas.

Zašto ne uspijevate smršati? 5 najčešćih razloga
Foto: Unsplash

Ljudi koji imaju želju da smršaju, ali ne uspijevaju ostvariti zacrtane ciljeve, obično svi prave slične greške. Greške koje će ih uvijek sputavati na putu do top forme, sve dok ih ne otkriju i prestanu praviti. U nastavku iznosimo njih pet, te se nadamo da ćete se i sami pronaći i shvatiti u čemu griješite:

1. Nemate dovoljno karaktera

Znate da su određene namirnice jako kalorične i da nisu dobre za situaciju u kojoj se nalazite, jer bi vas mogle usporiti u zamislima da smršate. Ipak, sve to tako dobro miriše i izgleda, pa niste u mogućnosti da kažete "ne" i po ko zna koji put padate na izazovu. Vrijeme je da podvučete crtu i iskreno postavite sami sebi pitanje, želite li zaista smršati ili tek vječno jesti ukusnu hranu i svaki put osjećati grižnju savjesti zbog toga?

2. Brzo se vraćate starim navikama

Ljudski organizam kada je na dijeti i kada dobija znatno smanjene porcije jela, tom sistemu života se i privikne te potrošnju energije svede na minimum, a sve u cilju preživljavanja. Kada nakon određenog perioda dijetalne ishrane u organizam ponovo počnu pristizati velike količine hranjivih materija, dolazi do određene vrste šoka, budući da je to sada mnogostruko veća količina hrane od potrebne za novi sistem funkcionisanja, pa se najveća količina tih tvari pretvara u rezerve, i to one poznate, masne rezerve.

3. Udebljali ste se pa ćete 2-3 dana na dijetu

Osciliranje sa kilažom i ovakav način prividnog rješavanja problema je čista glupost. Organizam pun hrane i vode može biti teži i po 2-3 kilograma od praznog, što znači da kratkotrajni intervali dijetalne ishrane uopšte neće proizvesti stvarno smanjenje kilaže. Osim toga, kada se postigne željena kilaža, treba se truditi svim silama da se ista i održi, a ono što prvo treba uraditi je napraviti određene promjene u navikama ishrane pa i same dnevne aktivnosti.

4. Imate pogrešnu predstavu o hrani koja deblja

Masna hrana zaista jeste jako kalorična, ali ista ta masna hrana se dijeli na dobru i lošu. Dobre masnoće čak mogu pomoći organizmu da topi masne naslage, te pojačati imunitet. S druge strane, loše, zasićene masnoće ne nose ništa dobro i uopšte nemaju pozitivnih strana. Najbitnija stvar i element na koji treba paziti mnogo više nego na masti su ugljikohidrati, jer se sa njima mnogo češće susrećemo i više ih jedemo (hljeb, peciva, slatkiši itd.), a koji direktno učestvuju u debljanju.

5. Niste uopšte svjesni da određene stvari debljaju

Svaka kalorija se računa, a njihov dnevni zbir predstavlja ukupni broj kalorija unesen tokom dana a koji direktno odlučuje o tome da li ćete mršati, održavati trenutnu kilažu ili povećavati tjelesnu masu. Ako mislite da je čips dobar izbor "za pregristi", sjetite se da je to kombinacija ugljikohidrata sa mnogo (loše) masti, te razmislite još jednom je li to zaista toliko slabo kalorično. Također, ako mislite da je voćni sok iz tetrapaka super zdravo piće, razmislite o količini šećera koja se nalazi u njemu kao i tome da li je to stvarno cijeđena narandža ili djelić cijeđene narandže i dodatak šećera i hemijskih tvari koje daju dobar okus i boju.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak