Šta vježbanje čini vašem mozgu?

Zašto se nakon vježbanja uvijek osjećate sretnije?

Naučnici se sve više približavaju razumijevanju razloga zbog kojeg se nakon vježbanja osjećamo dobro. Vježbanje, ne samo da nas održava zdravima i pomaže nam da živimo duže, već nas čini pametnijim, poboljšava pamćenje, fokus i može ublažiti depresiju.

Šta vježbanje čini vašem mozgu?

Tokom prošle decenije, naučnici su počeli da otkrivaju načine na koje vježbanje utječe na naš mozak. Vježbanje povećava nivoe važnih hormona i neurohemikalija koje pomažu u stvaranju novih veza između moždanih ćelija. Vježbanje može dovesti do nastanka neurona u području mozga koji se zove hipokampus.

Vježba je dobra za praktično svaku funkciju u mozgu i tijelu

Svaki put kada vježbate, masne ćelije i jetra oslobađaju različite molekule u krvotok. Neke od ovih molekula cirkulišu kroz tijelo i putuju do mozga, gdje prelaze krvno-moždanu barijeru. One pokreću korisne promjene koje mogu učiniti da se osjećate fokusiranije i sretnije.

Jedna od najvažnijih promjena je oslobađanje hormona rasta koji se naziva neurotrofni faktor mozga. Ovaj hormon ima pozitivne efekte na mozak. Neurotrofni faktor pomaže mozgu da izgradi nove veze, ili sinapse, između neurona. Ovaj proces se smatra osnovom za učenje.

Međutim, ne postoji jasan način da se izmjeri rođenje novih moždanih ćelija. Neka istraživanja ukazuju da se neurogeneza dešava kod odraslih ljudi, dok neke ukazuju na suprotno.

Vježbanje također mijenja mrežu krvnih žila u mozgu. Više protoka krvi u tijelu od vježbanja, znači više protoka krvi u mozgu. Kao rezultat, formiraju se novi krvni sudovi u hipokampusu, što je još jedan dokaz da se neurogeneza može pojaviti kod ljudi.

Neurotransmiteri

Svi ljudi koji vježbaju su iskusili način na koji vježbanje podiže neurotransmitere kao što su serotonin, dopamin i endorfin. Oni su kritični za regulisanje raspoloženja. Ove neurohemikalije rastu s vježbanjem. Sve što čini da se dobro osjećate podići će vaše nivoe dopamina.

Koja vrsta vježbanja je najbolja za vaš mozak?

Većina istraživanja sprovedena je na umjerenim aerobnim vježbama poput trčanja, međutim, nedavni dokazi upućuju na to da su dizanje utega i intervalni treninzi također dobri za vas.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak