10 najgorih namirnica za vašu prostatu koje treba izbjegavati

Prema Američkom udruženju za rak svake godine se u SAD-u dijagnosticira više od 190.000 novih slučajeva karcinoma prostate. Rak prostate je na visokom 6. mjestu svih uzroka smrtnosti od malignih bolesti i u BiH. Ne postoji dokazana strategija prevencije raka prostate. Ali rizik od bolesti prostate možete smanjiti kvalitetnijim načinom života, vježbanjem i zdravom i izbalansiranom prehranom. 

10 najgorih namirnica za vašu prostatu koje treba izbjegavati

Evo liste deset najgorih namirnica koje treba izbjegavati da biste održali zdravu prostatu aili i cjelokupno zdravlje.

1. Crveno meso životinja koje su se hranile industrijskom hranom

Još 1997. godine Američki institut za istraživanje raka povukao je vezu između konzumacije industrijski proizvedenog crvenog mesa poput govedine, janjetine i svinjetine i povećanog rizika od raka prostate. Goveda proizvedena za masovno tržište hrane se hranom poput kukuruza, soje i žitarica, te im se daju razni hormoni, steroidi i drugi aditivi.

Trenutna istraživanja pokazuju da muškarci koji jedu velike količine crvenog mesa životinja koje se ne hrane travom imaju 12% veću vjerojatnost da će razviti rak prostate od onih koji su konzumirali umjerene obroke kao dio izbalansirane prehrane.

2. Neorgansko belo meso

Možda bi vam se činilo jednostavnijim potpuno isključiti crveno meso iz prehrane. Ali čak i bijelo meso poput piletine i ribe može biti jednako štetno za prostatu i vaše cjelokupno zdravlje. Bijelo meso koje dolazi do naših jela često je vrlo sumnjivog porijekla, načina uzgoja i pripreme. U mnogim slučajevima, ovim životinjama se daju hormoni i steroidi u hrani.

Izbjegavajte ove aditive i nepoznate hemikalije kupujući uvijek prirodno proizvedeno meso.

3. Mlijeko i mliječni proizvodi

Konzumacija velikih količina mliječnih proizvoda može povećati rizik od razvoja karcinoma prostate. Studija Univerziteta Harvard iz 2001. godine otkrila je da muškarci koji su u prehrani unosili natprosječne količine kalcijuma imaju 32% veće šanse za razvoj raka prostate. Dugotrajno pijenje punomasnog mlijeka povećava nivo estrogena kod muškaraca kako stare. Estrogen se obično smatra ženskim hormonom i vrlo je štetan jer potiče pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron, što je vrlo iritirajuće za prostatu i u osnovi je svih bolesti prostate.

Zbog toga bi mliječne proizvode trebalo u potpunosti izbjegavati. Zamijenite kravlje mliječne proizvode kozjim. Kozje mlijeko, kajmak, jogurt, sir (posebno tvrdi sir) imaju mnogo veći udio proteina i ne sadrže iste štetne biohemijske sastojke.

4. Konzervirana hrana

Možda je praktična, ali konzervirana hrana sigurno nije dobra za vašu prostatu. To je zato što mnoge od njih sadrže sintetički estrogen nazvan bisfenol A (BPA) . Koristi se za izradu polikarbonatnih posuda poput limenih limenki, pa čak i boca za vodu.

Iako su ispitivanja veze između BPA i širokog spektra bolesti u toku, Europska unija i Kanada već su ga zabranile u proizvodnji dječjih bočica.
Hrana poput paradajza posebno je podložna BPA. Paradajz može upiti BPA u svoja meka tkiva dok je u skladištu.

5. Neekološko povrće

Za dobro zdravlje prostate ali i cjelokupnog organizma trebali bismo osigurati da sve što konzumiramo bude organsko.

Razmislite o dodiru neorganskog povrća s hemikalijama prije nego što stigne na naš tanjur. Na primjer, tlo u kojem se uzgaja povrće uvijek se tretira pesticidima , herbicidima i fungicidima. Nakon apsorpcije svih ovih toksina, povrće se prerađuje i raspršuje prilikom otpreme. To ih štiti od grabežljivaca i sprečava da prirodno niču. Pomisao na sve te sprejeve sama po sebi je dovoljno loša bez zamišljanja učinka koji bi mogli imati na naš unutrašnji sistem.

Jedini pravi izbor je organiski proizvedeno voće i povrće.

6. Kuhinjska sol

Možda mislite da vam je sol potrebna kako zbog joda, ali kuhinjska sol i sol iz prerađene hrane nije isto što i prirodna sol koja je vašem tijelu potrebna. Izbjegavajte prerađenu hranu koja sadrži puno natrija i malo kalijuma i kuhinjsku sol koja sa je 98% natrijum-hlorid. Umjesto toga odlučite se za čistu, nerafiniranu sol kao što je na primjer himalajska morska sol.

Nerafinirana prirodna sol je oko 84% natrijum hlorid, a u sebi sadrži i druge minerale u tragovima koji pomažu hranjivim tvarima da uđu i izađu iz vaših ćelija, pomažu u održavanju krvnog pritiska i pomažu mozgu da komunicira s mišićima kako bi pomogao u kretanju.

7. Šećer i umjetni zaslađivači

Povezanost između prekomjerne konzumacije šećera i pojave gojaznosti i dijabetesa tipa 2 odavno je poznata, a zdravstveni problemi koji se razvijaju u ovakvim uslovima mogu biti pogubni za pojedinca.

Pored toga, 2009. godine, Huntsman Institute of Cancer (University of Utah) objavio je nalaze koji ilustriraju kako tumorske stanice raka koriste šećer u mnogo većim količinama od normalnih ćelija. Nalazi kao da potvrđuju da je dodatni šećer i umjetne zaslađivače koji sadrže brojne umjetne i hemijske sastojke najbolje izbaciti iz ishrane ili konzumirati u što manjim količinama.

8. Uzgojena riba

Poput neorganskog mesa i uzgojena riba podvrgava se nizu tretmana koji služi da se proizvod da izgleda bolje, da se duže može upotrebljavati, a prije svega da se smanje troškovi dobavljača.

Nažalost, sve to znači da potrošač gubi na kvalitetu proizvoda. Riblje brašno kojim se hrane mnoge od ovih uzgajanih riba sadrži puno onečišćenja, a pretrpan okoliš njihovih uzgajališta znači da se eventualna zaraza širi brzo.

Umjesto toga, odlučite se za svježu ulovljenu divlju ribu, poput lososa, koja je bogata masnim kiselinama i pomaže vašem tijelu u borbi protiv upala.

9. Zgrijana ulja

Biljna ulja poput repice, kukuruza i soje dobra su za vaše srce kad nisu kuhana, ali kada ih zagrijete na visoke temperature ta ulja postaju neke od najgorih stvari za vaše srce.

Visoke temperature mogu pretvoriti dobar HDL holesterol u loši LDL holesterol i izazvati rak i bolesti srca.

10. Soja

Možda zvuči zdravo, ali da li ste znali da je 90 do 95% soje uzgajane u SAD-u genetski modifikovano da proizvodi sojine proteinske izolate i da može izdržati velike količine herbicida? Industrijski proizvodi u kojima su izolirani sojini izoflavoni/bjelančevine nisu kvalitetni proizvodi od soje i mogu biti štetni za zdravlje kao i svaka druga prerađena hrana! Dakle na proizvodu mora pisati cijelo zrno soje u sastavu a ne sojini izoflavoni.

Sojini izoflavoni nalaze se u mnogim proizvodima poput proteinskih pločica, voćnih napitaka, supa, umaka, žitarica, dodataka prehrani i zamjenskih obroka. Umjesto toga, odlučite se za fermentirane proizvode od soje, koji su jedini proizvodi od soje koji imaju zdravstvene koristi. Fermentirani proizvodi od soje su na primjer soja sos, miso i tofu.

Pored zdrave prehrane trebali biste ostati aktivni i raditi redovne sistematske preglede. Ukoliko mislite da imate visok rizik od bolesti prostate prostate razgovarajte o tome sa svojim doktorom.

Komentari (1)

zahvaljujem na dobrim savjetima ali niste naveli što smijem jesti ja ne smijem tjesteninu ni
Kruh jesti jedem samo heljdini kruh imam veliku prostatu bijabetes tipa 2 dosta povišen šećer .napišite a što smijem jesti . Hvala i lijep pozdrav!

Zdravko Gudić
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak