Četvrtina svjetskog stanovništva nedovoljno vježba

Povezanost sa oboljenjima

Fizička neaktivnost stoji u direktnoj vezi sa razvojem brojnih oboljenja među kojima prednjače ona kardiovaskularnog tipa, dijabetes tipa dva, pa čak i demencija i karcinomi. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste to da ljudi u globalu i dalje ne mijenjaju značajnije svoje navike.

Iako fitness iz godine u godinu postaje sve popularniji stil života, čini se da onaj najneaktivniji sloj društva i dalje ne mijenja svoje navike. Do tih saznanja dovele su opširne statistike koje godišnje objavljuje Svjetska zdravstvena organizacija, a prema kojima značajniji pomak nije ostvaren još od 2001. godine.

Kao minimalni prag preporučene fizičke aktivnosti, smatra se 75 minuta intenzivnog ili 150 minuta umjerenog vježbanja sedmično, što bi preračunato po danima bio minimalni zahtjev bavljenja fizičkim aktivnostima u trajanju malo više od 10, odnosno 20 minuta dnevno.

Posebno poražavajuće statistike se odnose na građane Kuvajta, Saudijske Arabije, Iraka i otoče pacifičke države Američka Samoa. Iz tog podatka je izveden zaključak da je smanjena ili gotovo nikakva fizička aktivnost duplo prisutnija u zemljama čiji stanovnici imaju visoke prihode u odnosu na one u čijim državama se živi siromašnije. Uz to, veliki uticaj ima i nivo razvijenosti država, jer se u razvijenim stanovništvo više bavi sofisticiranijim poslovima koje se prvenstveno obavlja sjedeći.

Inače, četvrtina svjetske populacije koja je istaknuta u ovom istraživanju, zapravo je 1,4 milijarda stanovništva, a prema polnoj strukturi radi se o znatno većem broju pripadnica ženskog spola. Tačnije, svaka treća žena je fizički neaktivna, a što se tiče muškaraca, svaki četvrti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak