Četiri sportske povrede i kako ih spriječiti

Brzi savjeti

Iako svi ne igramo sport, svi smo podložni sportskim povredama. Navedene su 4 česte sportske povrede i načini kako im pristupiti.

Četiri sportske povrede i kako ih spriječiti

Istegnut mišić – vrat, ramena, biceps, listovi. To su mišići koji su najviše osjetljivi na ovo. Postoji lak način da se ovo spriječi. To je zagrijavanje tijela prije vježbanja. Kratko trčanje, par skokova i generalno lagano zagrijavanje prije uključivanja u potpuno vježbanje. Da li to znači kratko trčanje prije sporta, kratka šetnja prije pripreme za joggiranje, ili skakanje prije treniranja kod kuće, svejedno to morate obaviti. Zagrijavanje ne mora biti dugo, ali treba biti dovoljno da se mišići pripreme za ono što ćete raditi, da biste izbjegli istegnuće.

Istezanje zgloba - spriječite mobilizacijom zgloba. Zglobovi se lako istegnu, i napregnu od previše rada – važno ih je mobilizirati zbog količine zamršenosti mišića i tetiva koje funkcionišu da pomjeraju zglob u različitim rasponima pokreta. Pored toga, moramo se posebno brinuti da se mobiliše zglob nakon što se jednom povrijedi ili ošteti. Jer, zglobovi više nisu isti nakon povrede. Jednostavno okretanje zgloba i pokreti prema gore i dolje, dok je stopalo okrenuto prema podu će pomoći da se pripremite prije vježbanja.

Teniski lakat – interesantno je da ne morate igrati tenis, da biste osjećali bol teniskog lakta. To je termin za bilo koju upalu ligamenata/tetiva na području lakta. Teniski lakat možete dobiti noseći velike kese, igrajući tenis, golf ili bilo šta što stavlja pritisak na lakat. Rad na uskim podlakticama može pomoći, pogotovo ako ulazite u stariju dob, i ruke u latkovima i podakticama počinju kratiti. Tom Furman nudi sjajne savjete preko videa, koji vam mogu pomoći ako imate teniski lakat, ili druge ozljede podlaktice.

Bol u donjem dijelu leđa – Vjerovatno najčešća sportska ozljeda. Mnoge ljude muči bol u donjem dijelu leđa, ali nije tako jednostavno naći rješenje. Postoje neke stvari koje mogu spriječiti probleme, jačanjem ovog područja.

  • Rad na trbušnim mišićima je često najbolji način da ojačate mišiće koji okružuju leđa, i s tim spriječiti bolove.
  • Mobiliziranje donjeg dijela leđa prije vježbanja, jutarnje istezanje..
  • Smanjenje stresa. Možda zvuči čudno, ali postoji veza izneđu bola u leđima i stresa. Kad se ljudi počnu opuštati, imaju dovoljno sna i dobre odnose sa ljudima, bolovi u leđima često nestanu.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak