Zašto štucamo?

Kako prestati štucati?

Većina nas je barem jednom u životu štucala. Štucanje, iako je iritantno i pomalo neugodno, najčešće kratko traje.

Zašto štucamo?

Uzroci štucanja

Štucanje najčešće nastaje nakon što brzo jedemo ili pijemo. Stomak, koji se nalazi ispod dijafragme, se rasteže, zbog čega se dijafragma skuplja. Gazirani sokovi, alcohol, cigarete i ljuta hrana, mogu biti uzrok. Ponekad štucanje nastaje zbog ometanja nervnog sistema. Ovo objašnjava zašto štucanje nastaje kada dođe do naglih promjena temperatura ili emotivnih situacija.

Uporno štucanje može biti pokazatelj problema u mozgu (udar, tumor, infekcije), kičmenoj moždini, ili dijafragmi. Hronično štucanje koje traje danima, mjesecima ili čak godinama, može biti pokazatelj ozbiljnih zdravstvenih problema, i trebalo bi se bolje istražiti.

Liječenje  

Zadržavanje daha je često efektivno za kratkoročno štucanje, iako ponekad štucanje može proći samo od sebe. Ostale metode uključuju konzumiranje nečega slatkog, hladne vode ili jednostavno sjedenje tako da ste nageti prema naprijed.

Ako vaše štucanje traje duže od dva dana, ili se štucanje često ponavlja, trebali biste otići doktoru i saznati koji je uzrok.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak