Zašto zijevamo?

Da li je zijevanje zarazno?

Čak i razmišljanje o zijevanju može vas natjerati da to učinite. Ovo je nešto što rade svi, uključujući i životinje. Stoga nikada ne biste trebali sebe zaustaviti ako se uhvatite da zijevate.

Zašto zijevamo?

Postoje mnoge teorije o tome, a jedna od najpopularnijih je da ovako pomažemo našem tijelu da unese više kisika. Ipak, ova teorija se većinom poništila i ne smatra se tačnom.

Uzroci zijevanja čak i ako niste umorni

Naučno podržana teorija o tome zašto zijevamo je regulacija temperature mozga. Istraživanje iz 2014. godine, proučavalo je navike zijevanja 120 ljudi. Otkriveno je da je zijevanje bilo manje tokom zime.

Kada najčešće zijevamo

Umorni mozak usporava, uzrokujući pad temperature

Dosadno vam je jer se mozak ne osjeća stimulirano i počinje usporavati, a temperatura pada

Vidjeli ste nekoga u vašoj blizini da zijeva, izloženi ste istoj temperaturi

Također, možete zijevati ako imate migrenu. Tokom migrene, u mozgu se zgrušava krv, te zijevanje pomaže vašem mozgu da se ohladi od tog zgrušavanja.

Drugi razlog zbog kojeg zijevate može biti i taj što se vaše tijelo želi probuditi. Kretanje pomaže u rastezanju pluća i njihovog tkiva, te omogućava tijelu da savija mišiće i zglobove. Također, zijevanjem krv dolazi do vašeg lica, što mozgu povećava budnost.

Je li zijevanje zarazno?

Zijevanje je definitivno zarazno. Čak i pomisao na zijevanje može vas navesti da to učinite, a možda ste čak nekoliko puta zijevnuli čitajući ovaj članak. Prema istraživanju sa sveučilišta Baylor, ovo je dobra stvar, jer tako pokazujete empatiju i povezanost.

Važno je napomenuti da se rezultati istraživanja ne mogu generalizovati, te da, ako ne zijevate nakon što vidite nekoga drugog da to radi, to nije dokaz za psihopatsku ili sociopatsku sklonost.

Načini zaustavljanja zijevanja

Ako osjetite da pretjerano zijevate pokušajte duboko disati. Vašem tijelu je možda jednostavno potrebno više kisika. Jedno istraživanje je također otkrilo da je nazalno disanje potpuno smanjilo zarazno zijevanje

Još jedan efikasan način da prestanete zijevati jeste i da se pokrenete. Osjećaj umora, dosade i stresa čini da ljudi više zijevaju. Prekomjerno zijevanje također može proizilaziti iz unošenja previše kofeina.

Dakle, postoje mnoge teorije o tome zašto zijevamo, a najnovije istraživanje pokazuje da je to način na koji tijelo regulira moždanu temperaturu. Također, možete zijevati ako niste dovoljno spavali, te se osjećate umorno.

Komentari (1)

Dobar fan! Tokom cijelog da a cesto zijevam ujutro kad se ustanem odmah i 4 /5 pura Tokom da a. Kako San aktivna. Nemam nikakvih zdrastvenih problema 59 godina. Hvala

Honc vesna
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak