Balkansko prvenstvo: Pet medalja za bh. takmičare

Bronza za ekipu BiH

Balkansko bodybuilding prvenstvo koje je ove godine održano po 23. put, za našu zemlju je moglo poslužiti kao još jedan pokazatelj da bez obzira na finansijske probleme Bosna i Hercegovina ima fantastične takmičare koji na pravi način mogu predstavljati boje svoje zemlje.

Bh. ekspedicija se tako u domovinu vratila sa pet medalja i osvojenim ekipnim trećim mjestom, budući da su naši predstavnici osvojili ukupno 87 poena, dok su drugi Bugari takmičenje završili sa 220, a slavili su predstavnici Srbije sa osvojenih 260 poena.

Trenutno najveći bh. bodybuilder, koji već treću godinu zaredom nosi titulu apsolutnog prvaka Bosne i Hercegovine Adnan Gosto, opravdao je velika očekivanja pojavivši se u jednoj od svojih najboljih formi ikada. Ipak, impresivno izdanje Mostarca nije bilo dovoljno očigledno pristrasnom sastavu žirija pa se uprkos protivljenju publike i komentarima ostalih takmičara morao zadovoljiti srebrom u svojoj kategoriji do 90 kilograma.

Proljetnu sezonu iz snova nastavio je Mirnes Husanović, dečko koji je nakon pobjede na Državnom prvenstvu BiH i srebra na Srbija Openu, u kategoriji do 80 kilograma postao sada i viceprvak Balkana.

Još jedno srebro, treće po redu pripalo je Miodragu Nediću, predstavniku Bosne i Hercegovine u kategoriji Physique, a u istoj kategoriji bronzu je osvojio Belmir Berberović, dok je četvrti bio Irzad Hotić.

Mlade snage BiH predvođene bh. apsolutnim juniorskim prvakom Damirom Bošnjakovićem ostvarile su također velike rezultate. Bošnjaković je u osvojio treće mjesto u kategoriji iznad 75 kilograma, a šesto mjesto iste juniorske kategorije pripalo je Tomislavu Damjanoviću. Za odbranu časti BiH u kategoriji do 75 kilograma bio je zadužen Haris Hrvat, koji je takmičenje završio na solidnom petom mjestu.

U kategoriji bodybuilding do 70 kg Mirza Međić je zauzeo šesto mjesto, Edis Hasić je istu poziciju ostvario u bodybuilding classic kategoriji do 180 cm, a u visokoj classic kategoriji Mumo Keserović je bio osmi.

Što se tiče dvaju članica bh. ekspedicije Dijane Huskić i Sanele Šehović, treba istaći da je Huskićeva u bodyfitness kategoriji zauzela šesto mjesto, dok je Sanela Šehović bila osma u kategoriji bikini.

Bh. takmičari koje je predvodio selektor Mirsad Terzo sada ispred sebe imaju još takmičenje koje će biti održano posljednjeg dana maja u Bihaću, čuveni Bihać Open, te će nakon toga najveći dio takmičara otići na zasluženi odmor od iscrpljujuće proljetne takmičarske sezone.