Ishrana koja spriječava gubljenje memorije

Savjeti

Svi mi ponekad zaboravljamo, naročito kada smo pod stresom ili imamo jako puno problema i briga. Pored toga, gubljenje kratkoročne memorije dešava se često ljudima srednjih godina. Ako često zaboravljate gdje ste ostavili nešto ili vam ne pada na pamet nečije ime, možda ćete željeti saznati kako poboljšati vašu memoriju. Jednostavne promjene u načinu življenja mogu jako puno značiti.

Ishrana koja spriječava gubljenje memorije

 

Gubljenje memorije kod starijih osoba može biti rezultat loše cirkulacije krvi u mozgu i nedostatku mentalne stimulacije. Ali postoje i drugi razlozi za slabu memoriju, kao što je anemija, niska tiroidna aktivnost, depresija i sindromi hroničnog umora, loša ishrana i prekomjerno konzumiranje alkohola. Kod starijih osoba, jedan od mogućih razloga je i Alzheimerova bolest.



Prevencija i ishrana
Umanjite rizik gubljenja memomrije zbog lošeg snabdijevanja krvi, tako što ćete se kretati najmanje pola sata dnevno i svakako ćete prestati sa pušenjem. Ishrana utječe na rad mozga i zato se potrudite da se hranite zdravo. Ovo je jako bitno za starije osobe, kada vam je potrebno manje kalorija i kada se materije sporije apsorbuju.

- Jedite manje obroka, ali češće, kako biste održavali normalan nivo šećera u krvi, jer je to jako bitno za funkciju vašeg mozga.

- Jedite više integralnih žitarica, oraha, košpica, voća, povrća i mahunaste plodove. Ova hrana sadrži jako puno beta karotena, folne kiseline, kalcijuma, bakra, željeza, joda, magnezijuma, mangana, selena, cinka, esencijalnih masnih kiselina, biljnih pigmenata i vitamina B,C i D. Ove materije su jako bitne za održavanje zdravlja mozga i njegovog snabdijevanja krvlju.

 



- Jedite tri porcije ribe nedjeljno. Ona je bogata omega 3 masnim kiselinama, uključujući i DNA u fosfolipide, važnog komponenta za sve membrane, koji su važni za mozak.

- Nemojte konzumirati previše alkohola.

- Pola sata dnevno fizičke aktivnosti će održavati nivo krvi u mozgu za narednih 24 sata, i pomoći će vam da bolje spavate. Naizmjenično ili nedovoljno sna doprinose zaboravu.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak