Previše topline u kuhinji može povećati rizik od bolesti srca

Nezdrava hrana nije jedini uzrok

Možda biste trebali smanjiti vrijeme provedeno kuhajući s obzirom na to da je novo istraživanje otkrilo da visoka temperatura u kuhinji može povećati rizik od srčanih oboljenja.

Previše topline u kuhinji može povećati rizik od bolesti srca

Nije tajna koliko je pržena hrana loša za nas, stoga ovo možda i ne djeluje kao novi podatak. Međutim, nedavno istraživanje, objavljeno u časopisu Nutrition, pokazuje da je možda jedan od potencijalnih zdravstvenih rizika sama temperatura prostorije u kojoj kuhamo.

Kada se hrana zagrijava do visokih temperatura, stvaraju se nova jedinjenja, a neka od njih su poznato štetna za zdravlje. Ovo nema toliko veze sa samom hranom, već je povezano s temperaturom prostorije.

Hrana koja se priprema na visokim temperaturama oslobađa hemikalije poznate kao neo-formirane kontaminante. Ova grupa uključuje trans-masne kiseline - ili trans masti - za koje je poznato da povećavaju rizik od bolesti srca.

Istraživači vjeruju da se na ovaj način može objasniti i stopa srčanih oboljenja u drugim populacijama. Azijati, na primjer - imaju četiri puta veći rizik od bolesti srca od ostalih populacija. Istraživanje se fokusiralo i na porast rizika od srčanih oboljenja kod stanovnika Škotske. Ustanovljeno je da su stope srčanih udara Škotske najveće u pakistanskoj populaciji. Na dnu liste bili su Kinezi, a objašnjenje je naravno u ishrani.

Istraživači su pregledali sve dostupne dokaze o neo-formiranim kontaminantima i teretu ovih hemikalija na južnoazijsku i kinesku populaciju. Oni su također razmotrili sve veze između ovih hemikalija i bolesti srca, u kombinaciji s tipičnim južnoazijskim namirnicama i njihovim metodama pripreme.

Ustanovljeno je da u kineskim namirnicama praktično nema trans-masnih kiselina (manje od 1%), dok u indijskim postoji velika količina trans masti (čak 17%).

Istraživači vjeruju da je najveća razlika u tome što kineska kuhinja uključuje više kuhane i lagano pržene hrane, dok indijska podrazumijeva duže, dublje prženje hrane. Naglasak je na temperaturi.

Ovo istraživanje pokazuje da zagrijavanjem i prženjem ulja postaju nezdrava. Pod nezdravim, misli se na stvaranje hemijskih nusprodukata, kao što su trans masti, a bolesti srca se mogu manifestovati kada ponovo upotrijebite ulja koja su kuhana.

Ustanovljeno je da različiti oblici kuhanja dovode do znatno drugačijih rezultata, te da se relativno zdrava hrana može učiniti nezdravom. Stručnjaci preporučuju da odaberete namirnice koje nije potrebno pržiti na visokim temperaturama, a jedna od zdravijih alternativa je maslinovo ulje.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak