Anoreksija i bulimija – bolesti 21. stoljeća

Poremećaji u ishrani

Poremećaj u ishrani najviše je rasprostranjen u industrijaliziranim društvima,  gdje se mršav izgled smatra atraktivnim. Oko 90 do 95 posto slučajeva anoreksije i bulimije nervoze javljaju se kod žena. Anoreksija se obično razvija u mladosti, u dobi između 14 i 18 godina, dok je vjerovatnoća za nastanak bulimije veća u dvadesetim godinama života.  Društvena i ambiciozna djevojka odjednom postaje zaokupljena računanjem kalorija, mršanjem, nezadovoljna je izgledom i povlači se u sebe.

Anoreksija i bulimija – bolesti 21. stoljeća

Anoreksija i bulimija su poremećaji u ishrani.  Anoreksija se javlja kod osoba koje namjerno gladuju kako bi izgubile na težini. Osobe koje pate od ovog poremećaja imaju tjelesnu težinu 15 ili više posto ispod idealne. Imaju intenzivan strah od debljanja, čak i kada su iznimno mršave. Kod mnogih žena sa anoreksijom, menstrualni ciklus izostaje i po nekoliko mjeseci, taj poremećaj se naziva amenorejom. Riječ anoreksija znači gubitak apetita, ali to je pogrešan naziv, jer osobe sa anroeksijom  obično su gladne i zaokupljene mislima o hrani. Sve više gube na težini, bolest napreduje, a tijelo dobija fizičke i psihičke posljedice, uključujući i depresiju, manjak koncentracije i razdražljivost, koji su direktna posljedica gladi.

S druge strane, osobe koje pate od bulimije nekontrolirano mnogo jedu, a zatim povraćaju, koriste laksative i diuretike, kako bi spriječile debljanje.  Osobe sa poremećajem bulimije, kao i one sa anoreksijom, vrlo su nezadovoljne svojim izgledom i težinom, te zbog toga gube samopouzdanje. Ukoliko osoba povraća bar dva puta sedmično u kontinuitetu od tri mjeseca, to je znak da pati od bulimije nervoze.  Osobe koje pate od ovog poremećaja imaju neodoljivu potrebu za hranom. Jedu velike količine hrane u jako kratkom vremenskom periodu.  Napadi prejedanja najčešće su posljedica lošeg raspoloženja, stresa, nezadovoljstva izgledom i raznih dijeta.  Anoreksija i bulimija se ponekad preklapaju.  Anoreksične osobe imaju 15 posto manju težinu od idealne, a bulimične 10 posto, no mogu imati i veću težinu od idealne.

Anoreksija i bulimija su  psihološki poremećaji, koji rezultiraju fizičkim komplikacijama. To su zapravo poremećaji doživljavanja vlastitog tijela,  zbog kojih osobe nastoje smršati pod svaku cijenu. To se posebno odnosi na žene. Prije puberteta dječaci i djevojčice imaju otprilike isti postotak tjelesne masti - oko 9 do 12 posto. Međutim, po završetku puberteta, kod djevojčica se masnoće zadržavaju, a kod dječaka težina se odnosi na mišiće. Te dramatične promjene u ženskom tijelu rezultiraju nezadovoljstvom zbog izgleda i težine.  Istraživanja pokazuju da se ovaj poremećaj pojavljuje u omjeru  10:1 ( kod žena u odnosu na muškarce).  Za poremećaj anoreksije i bulimije odgovorne su individualne karakteristike osobe poput manjka samopouzdanja, ali i porodične predispozicije. Veličanje mršavosti kroz medijske kampanje, popularne glumice i modeli, često su povezani sa željom za gubitkom kilograma kod mladih žena. Veliki posototak oboljelih osoba uopće nema problem sa kilogramima, ali njihova svijest o sopstvenom tijelu je iskrivljena. Strah od gubitka kontrole, sklonost perfekcionizmu, pad samopouzdanja, neodoljiva želja za gubitkom kilograma, najčešći su razlozi upuštanja u dijete i povraćanje koji kasnije rezultiraju poremećajem anoreksije i bulimije.

Posljedice anoreksije su vrlo ozbiljne. Osobe sa ovim poremećajem gube apetit, imaju drastično smanjenje mišićnog i koštanog tkiva, izraženo opadanje kose, lošu koncentraciju, slabost, pojačanu osjetljivost na hladnoću, smanjen krvni pritisak i uspored rad srca, anemiju, izostanak menstruacije, suhu kožu, bol u abdomenalnom dijelu tijela i povećanu smrtnost.

Osobe koje pate od poremećaja bulimije imaju povećane žlijezde sluznice koje nastaju zbog čestog gutanja hrane, zatim ogrebotine na šakama zbog čestog guranja prstiju u usta kako bi isprovocirale povraćanje ( ovo se naziva Russelov znak), dentalnu eroziju, aritmiju srca, izostanak menstruacije, loš rad štitne žlijezde, ispucale očne kapilare,  oštećenja na jednjaku i želucu, te osjetljiva crijeva.

Komentari (1)

Stvarno zalosno!
Zelim svim djevojkama sa ovakvim problemina da se izvuku iz ovoga.
Jako je tesko, ali se ispalati promijeniti percepciju sebe, a i okolina cesto i ne primjecuje ono sto smatramo najvecim nedostatcima.

emina
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak