Oporavak nakon sportske ozljede nije samo fizički posao. Ovo može i mentalno utjecati na mnoge sportiste, te se mnogi nakon povrede osjećaju izolirano, frustrirano, anksiozno, a nerijetko i depresivno.
Kako se mentalno oporaviti nakon sportske ozljede?
Osjećaj izoliranosti, anksioznosti i frustriranostiPropuštanje treninga ili takmičenja može utjecati na vaše samopouzdanje, identitet, emocije i socijalni život. Dakle, ako ste nedavno prošli kroz sportsku ozljedu, a i dalje ste u fazi oporavka, ne brinite, niste jedini. Normalno je osjećati se izgubljeno i neraspoloženo, ali ne smijete dozvoliti ovom događaju da se previše odrazi na vaš život. Body.ba vam u nastavku objašnjava kako na lakši način da prihvatite povredu i sve što dolazi s njom.
Vizualizirajte sebe bez povrede
Ne podcjenjujte moć vizualizacije. Studije su pokazale da kada vizualiziramo neku radnju i zapravo je izvedemo, stimuliramo iste regije u našem mozgu. Ako se oporavljate od slomljenog gležnja, zamišljajte kako sprintate po terenu s dvije zdrave, potpuno funkcionalne noge ispod sebe. Sportaši od NBA zvijezde Stephena Curryja do olimpijske skijašice Lindsay Vonn rutinski su koristili vizualizaciju kako bi poboljšali svoje performanse.
Budite optimistični
Kad se suočimo s velikim životnim izazovima, naš um može biti zamagljen negativnim mislima. Držite mantru napisanu negdje kao na ogledalu ili u novčaniku. Pročitajte je ili si je ponovite kad se pojave sumnje i negativni osjećaji. Pozitivne afirmacije mogu biti i učinkovite.
Usredotočite se na sadašnjost
Kad god smo ozlijeđeni ili bolesni, želimo biti bolje što prije. Sportaši se često žele vratiti igranju što je prije moguće. Istina je da ozljede zahtijevaju vrijeme i strpljenje da bi se zacijelile, a fokusiranjem na ovdje i sada - umjesto na budućnost - zapravo sebi činite uslugu. Bez obzira koliko priželjkujete oporavak, to se neće dogoditi sutra ili prekosutra. To će se dogoditi vremenom, a na vama je da iskoristite to vrijeme najbolje što možete.
Budite blagi prema sebi
Ako je sport velik dio vašeg života (bilo kao hobi ili karijera), prirodno je da se osjećate razočarano zbog svoje nemogućnosti sudjelovanja. Možda vam nedostaju suigrači, prijatelji ili osjećaji postignuća koje vam može dati postizanje gola ili pobjeda u igri. Kada ovaj dio vašeg života mora naglo stati, moguće je da osjećate poricanje, bijes, depresiju, ali na kraju svakako morate prihvatiti situaciju onakva kakva jeste. Prepoznajte osjećaje koje imate, jer je ovo prvi korak da njima upravljate.
Prihvatite pomoć i podršku
Nijedan sportaš svjetske klase ne dolazi na elitni nivo svoje igre bez pomoći - posebno nakon ozljede. Bez obzira koliko ste sami trenirali ili pravilno se hranili, imati vodiča, trenera ili terapeuta može vam biti koristan motivator u trenucima slabosti. Porazgovarajte sa psihologom, članom porodice ili prijateljem i prisjetite se da niste sami.
Preuzmite kontrolu
Jedan od najgorih aspekata sportske ozljede je upravo frustracija i osjećaj nemoći. Iako možda nećete moći sami izliječiti slomljenu kost ili pokidani ligament, možete svjesno odabrati da se odmorite. Preuzmite kontrolu nad situacijom koja vas je zadesila, te osigurajte da vaša ozljeda nema moć nad vama.
Treba ostati pozitivan I to je to I nebitno da li si fudbaler u fudbalskom klubu Breša,Inter,Milan,Verona Kk bajern Kk Manisa ,Fk Sarajevo treba da se negativan energija izbaci šta I oporavi se od povrede.