Zašto je zimska pauza u fudbalu bitna za zdravlje igrača?

Bez odgovarajuće pauze češće su povrede

Za mnoge fudbalske navijače, praznični fudbalski raspored je vrhunac božićne pauze. Međutim za mnoge klubove hladni uvjeti mogu dovesti do povećanja povreda. 

Zašto je zimska pauza u fudbalu bitna za zdravlje igrača?

Engleski fudbal je jedinstven po tome što ima veliki broj povreda, naročito tokom prazničkog perioda, kada većina Europskih timova imaju sezonsku pauzu.

Istraživanja su pokazala da elitni klubovi koji nemaju pauze tokom zime gube prosječno 303 više igrača tokom sezone zbog povreda od timova koji imaju pauze. Ovo istraživanje također objašnjava zašto su decembru mjesecu uvijek povećane povrede u Premijer ligi Engleske, također je poznato da lige u sjevernim zemljama Europe, na razliku od zemalja južne Europe, kao što je to Bosna i Hercegovina koja ima pauzu među sezonama, imaju više povreda u zimskom periodu.

Povećan rizik od povrede

Mnogi obožavatelji fudbala tvrde kako moderni igrači jednostavno nisu kao prije. Međutim istraživanje koje je provelo engleski univerzitet, Leeds Beckett University, tvrdi kako su fudbalske povrede povećane u Engleskoj i Irskoj.

Ova istraživanja su suprotna onome što se očekivalo s obzirom na sportsku nauku i medicinu koji ima za cilj smanjenje rizika od povreda i poboljšanje performanse.

Postoje dva glavna faktora rizika muskulaturne povrede kod sportista: prethodna povreda i naglo povećan intenzitet treninga. U zadnje vrijeme treneri su ti koji imaju zadnju riječ o načinu treniranja, te koji igrači sudjeluju u treninzima. Kao rezultat način upravljanja ima utjecaj na količinu igara kojima je igrač izložen i njihov rizik od povreda.

Veličina tima koji trener upravlja će utjecati na odluku o tome ko učestvuje u igri i koliko brzo poslije povrede se igrač vraća. Što znači da manji timovi koji imaju manje igraća imaju povećan rizik zbog povreda.

Vrste fudbalskih povreda

Mišići u predjelu butine su najčešće povrijeđene u profesionalnom fudbalu. Zbog brzog trčanja one se češće dešavaju tokom utakmica nego tokom treninga. Sve ovo ukazuje na to da je zamor koji se veže s uzastopnim mečevima i nedovoljnim odmorom između njih igra veću ulogu nego fizičko stanje igrača.

Dalji dokaz koji ide u prilog ovoj teoriji potiče od istraživanja koje je pokazalo smanjenje povreda ligamenata, ali ne i povrede mišića u profesionalnom fudbalu. Program treniranja koji je dizajniran za poboljšanje snage i ravnoteže ima pozitivan efekt na povrede ligamenata, ali nagla promjena količine treninga ili mečeva je primarni faktor koji se veže za mišićnu povredu.
Važno je napomenuti da povrede mogu imati genetski ili ekološki faktor.

Rješavanje problema

Zbog nedostatka pauze među sezonama, rezultati ovih istraživanja ukazivaju na važnost upravljanja igračima od fudbalskih timova i medicinskih timova.

Kako bi se smanjio rizik povreda, klubovi bi možda trebali da razmotre smanjenje ili promjenu intenzivnog treniranja tokom zimskog perioda.

Tako da za navijače koji su nesretni zato što njihovi timovi imaju sezonsku pauzu, vjerovatno bi im bilo zanimljivo da provjere koliko je bilo povreda tokom sezone. Ukoliko je odgovor mnogo, razlog je možda nedostatak dostupnosti igrača.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak