Iznenađujuće prednosti bijesa

Kao neugodna reakcija

Svi smo to osjetili: sjedimo na kuhinjskom podu i plačemo jer nam roditelji ne daju još grickalica jer je vrijeme za spavanje. Dobro, možda je to bilo godinama ranije, razvili smo vremenom malo bolje metode podnošenja bijesa (možda je jedna i sposobnost što sami sebi možemo doseći grickalice). Ali ti osjećaji frustracije, nepravde i gnjeva imaju još uvijek način da se jave, pa čak ako su usmjereni prema političaru, šefu, ili partneru.

Iznenađujuće prednosti bijesa

Bijes nam može izazvati osjećaj preplavljenosti emocijama, frustracije, i izvan kontrole – pa ima li išta pozitivno u tome?

Iznenađujući odgovor je da, ali zavisi kako se nosimo s tim. Nastavite s čitanjem o tome kako možemo izvući pozitivno iz bijesa i kako da ga kontrolišemo da nam ponudi svoje prednosti.

Priča o bijesu – šta trebate znati

Bijes je definisan kao neugodna reakcija (emocionalna ili ponašanja) na zahtjev, uvjerenje ili nezadovoljena očekivanja. Tipično, sastoji se od tri komponente: razmišljanje (negativne misli), osjećanje (razočarenje, frustracija, prezir, bijes) i postupak (treskanje šake, vika, nasilje).

Razumljivo, ovo razmišljanje, osjećanja i postupci nisu poželjni niti su dobro prihvaćeni u društvenim situacijama. Ali pokušaj gušenja bijesa može imati negativne posljedice po zdravlje. Istraživanje pokazuje da potiskivanje bijesa može pogoršati iskustvo boli i staviti stres na kardiovaskularni sistem, te može dovesti do tjeskobe i depresije.

Suprotno, pogodnosti prihvatanja i usmjeravanja energije bijesa su dokumentirana u istraživanjima. Bijes može biti motivirajuća snaga koja može ljude učiniti sigurnijim i više optimističnim. Prihvatanje bijesa može smanjiti stres na srce i može kontrolisati bol, bar tako navode laboratorijska istraživanja. Iskazivanje bijesa kako i nastaje (umjesto skupljanja i puštanja da sve izađe odjednom) također ima pogodnosti kod odnosa s drugim ljudima.

Možda više od bilo čega, bijes je dobar jer nam govori da nešto nije dobro na individualnom, međuljudskom ili društvenom planu. Najjednostavnije, bijes može biti razlog što neko odluči završiti karijeru, što osoba napušta nezdravu vezu, što više nemamo odvojene lavaboe. Ali, da li to znači da trebamo ići i lupati o zidove svaki put kad smo iznervirani ili smo svjedoci nepravde?

Usmjeravanje bijesa – plan

Uz mnoge faktore vezane za zdravlje, umjerenost je ključ. Izljevi gnjeva izvan kontrole (vriska, ljutnja, trenutak fizičkog nasilja) mogu biti loši po srce – povezani su za povećani rizik kardiovaskularnih bolesti. Takve ekspresije mogu imati ozbiljne posljedice na porodicu ljute osobe.

U kratko, postoji razlika između bijesa i nekontrolisanog bijesa – i ključ ubiranja prednosti bijesa leži u tome da naučite kako se nositi s tim na zdrav način. Svačije iskustvo je drugačije, zavisno od godina, pola i konteksta ljutnje (ljutnja/bijes prema šefu može biti drugačija od one prema partneru). Ali osnovni koraci da se dobro čovjek nosi s tim vrijede svugdje, u školi, u uredu ili kod kuće. Jedna od najpopularnijih strategija stoji iza akronima STAR-R, (stop/stop, think/razmisli, ask/pitaj, reduce/smanji, reward/nagradi). Koraci objašnjeni:

Stop. Zaustavite se. Brojite do 10 ako ne možete da se smirite, i dišite. Primijetite da postajete ljuti, javljaju se znakovi poput napetosti mišića, temperature u licu, tresu vam se ruke, kratko dišete, podižete glad i želite pobjeći.

Mislite. Zamislite posljedice ako izgubite kontrolu – za vas i osobu na koju ste ljuti (npr, osjećat ćete se gore, osramotit ćete se pred partnerom, kolegama na poslu, povrijedit ćete voljene).

Pitajte. Pitajte sebe zašto ste zapravo ljuti. Šta trebate zadovoljiti što još niste? Ponašate li se kretenski zbog svoje zaštite? Jeste li zaista ljuti zbog trenutne situacije, ili zbog nečeg što se desilo danima ranije? Obično se osjećamo sigurnijim ako iskazujemo bijes pred ljudima s kojima smo bliski, ali je važno da ne upućujemo osjećanja pogrešno. Umjesto toga, fokusirajte se na identificiranje potreba (na kraju, definicija bijesa je o nezadovoljenim očekivanjima). Radite na tome da shvatite kako te potrebe da dokučite na zdrav način. Ako to uključuje drugu osobu, onda razgovarajte s njom o tome – ali tek kad ste se smirili i kad oboje imate vremena da sve riješite.

Smanjite. Pitajte se kako da se ohladite, i onda uzmite vrijeme za to. Klasične aktivnosti hlađenja uključuju šetnju, tuširanje, slušanje opuštajuće muzike, udaranje u jastuk, vođenje dnevnika, razgovor prijateljem, trening, meditacija, ili joga. U redu je ako vam je potrebno nekoliko sati ili dana da se ohladite. Važno je da se situaciji vratite s odličnom sposobnošću za komunikaciju i raspravljate o konfliktu smirenim tonom. Kad dođe vrijeme za razgovor, koristite rečenice u kojima pričate o sebi („Ja sam se osjećao/la povrijeđenom“, a ne „Uvijek me vrijeđaš“), i slušajte osjećaje drugih ljudi, da smanjite mogućnost nastanka nove svađe.

Nagradite se. Cijenite to što ste uspjeli kontrolisati bijes. To je težak posao i vrlo je vjerovatno da nećete uvijek uspjeti u tome. Ali malo pozitivno jačanje (duga kupka, dan u botaničkom vrtu, utakmica omiljenog tima) može vam pomoći da ukrotite bijes.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak