Zašto mrtvo dizanje posebno podiže testosteron?

Kraljica vježbi

Povećanje snage, razvoj mišićne mase, jači imunitet, bolje raspoloženje i samopouzdanje, sve su to efekti koje žele osjećati svi muškarci, a on direktno ovisi o njihovom polnom hormonu. Jedan od najefikasnijih načina podizanja nivoa ovog hormona u krvi je kroz vježbanje s opterećenjima, a opet i u tom slučaju jedna vježba se posebno izdvaja ispred ostalih.

Zašto mrtvo dizanje posebno podiže testosteron?
Foto: Unsplash

Radi se o mrtvom dizanju, najtežoj vježbi s tegovima koja ima tu sposobnost da osjetno djeluje na povećanje lučenja testosterona.

Zašto baš mrtvo dizanje?

Za postizanje jačeg efekta lučenja muškog polnog hormona kroz izvođenje vježbi s opterećenjem, generalni zahtjev je stavljanje pod što veći izazov, što je moguće više mišića istovremeno. I ne misli se tu na preduge treninge koji mogu više naštetiti u ovom slučaju, već na istovremenu aktivaciju vlakana.

Zbog toga su posebno efikasne složene vježbe poput čučnja, veslanja i bench potiska. A šta je sa mrtvim dizanjem? Mrtvo dizanje od svih navedenih vježbi zahtijeva učešće više mišića u radu.

Prilikom pravilnog izvođenja mrtvog dizanja pod tenzijom su: Gluteus, zadnje lože, aduktori, kvadricepsi, listovi i mišić koji prati kičmeni stub erector spinae.

Sve to zahtijeva snažno pokretanje anaboličkih procesa u ljudskom organizmu, povećava snagu, gradi kondiciju i učvršćuje i povećava obime svih pomenutih mišića. Popratni efekat je posebna aktivacija polnih žlijezda koje sav taj napredak čine dodatno uspješnim.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak