Zašto je cimet odličan za zdravlje?

Bolja probava, smanjen krvni pritisak…

Cimet je poznati začin sa specifičnim okusom i mirisom koji mnoge podsjeća na zimski i jesenji period. Osim što je ukusan i dobar dodatak brojnim jelima i napicima, cimet je također i izuzetno zdrav.

Zašto je cimet odličan za zdravlje?
Unsplash

Šta je cimet?

Cimet je omiljeni začin u domaćinstvu, a stoljećima se koristi širom svijeta. Ovaj začin ima ugodan ukus i topao miris što ga je učinilo popularnim u kuhanju, posebno u pečenju. Začin dolazi iz unutarašnje kore malog zimzelenog stabla. Kora se ljušti i polaže na sunce da se osuši, gdje se uvija u kolute poznate kao štapići cimeta. Cimet je također dostupan u prahu.

Ima antivirusna, antibakterijska i anti-gljivična svojstva

Smatra se da cimet ima mnoga ljekovita i umirujuća svojstva, a često se koristi u kineskoj biljnoj medicini. Karakterističan miris i okus cimeta potječu od esencijalnih ulja sadržanih u kori, nazvanih cinamaldehid. Cinnamaldehyde pokazuje antivirusna, antibakterijska i anti-gljivična svojstva.

Sadrži antioksidante s protuupalnim efektima

Cimet također sadrži velike količine polifenolskih antioksidanata. Antioksidanti mogu zaštititi tijelo od bolesti, a nalaze se u voću, povrću, začinskom bilju i začinima. Utvrđeno je da antioksidanti u cimetu imaju protuupalno dejstvo.

Njegova prebiotička svojstva mogu poboljšati zdravlje crijeva

Neki začini, uključujući cimet, imaju prebiotička svojstva koja pospješuju rast korisnih bakterija i pomažu u suzbijanju rasta patogenih bakterija. Stoga redovno uključivanje začina u vašu ishranu može poboljšati zdravlje crijeva. Cimet je također koristan izvor mangana i sadrži male količine kalcijuma i vlakana.

Smanjuje krvni pritisak

Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da je konzumacija cimeta povezana s kratkotrajnim smanjenjem krvnog pritiska. Iako su dokazi pouzdani, bilo bi preuranjeno preporučiti cimet za kontrolu krvnog pritiska sve dok se ne izvrši sveobuhvatno randomizirano kontrolirano ispitivanje (RCT) koje uključuje veći broj pacijenata. Novija istraživanja su do danas pokazala manje obećavajuće nalaze.

Smanjuje šećer u krvi i rizik od dijabetesa tipa 2

Sugeriše se da cimet može imati umjeren učinak u poboljšanju glihemijske kontrole i podržavanju upravljanja dijabetesom tipa 2. Međutim, zaključci su različiti i potrebna su veća randomizirana kontrolirana ispitivanja u dobro definiranim populacijskim skupinama koje koriste standardizirane intervencije kako bi se definitivno utvrdila efikasnost upotrebe cimeta kod ispitanika s dijabetesom. Međutim, mala količina koja se koristi za doručak ili u pečenju neće naštetiti i može se jesti kao dio uravnotežene ishrane.

Ublažava nelagodu u probavi

Ekstrakt cimeta godinama se koristi za ublažavanje gastrointestinalnih problema i u istočnoj i u zapadnoj medicini. Cimet je poznat po svojim probavnim, antimikrobnim i protuupalnim svojstvima. U tradicionalnoj ayurvedskoj medicini ulje korice cimeta koristi se za liječenje nadutosti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak