Stručni savjeti koji će vam pomoći da održavate kuhinju čistom

Bez bakterija i klica

Sigurnost vaše hrane se na kraju svodi i na mjesto pripreme hrane - kuhinju. Ovo je prostorija u kojoj se hrana priprema, obrađuje i pakuje, stoga je neophodno da vaša kuhinja bude čista i organizovana.

Stručni savjeti koji će vam pomoći da održavate kuhinju čistom

Zdravlje treba biti prvi i najvažniji prioritet, stoga je norma da osigurate da je prostor oko vas čist, posebno u periodu pandemije koronavirusa. Jednostavne prakse poput redovnog pranja ruku, održavanja fizičke distance i nošenja maske se provode kako biste zaštitili vaše zdravlje. Danas je rizik od kontaminacije i širenja klica još veći, a i sigurnost hrane koju unosite je postala još važnija. Evo šta možemo učiniti da naša kuhinja poštuje najbolje higijenske standarde:

Redovno čistite peć

Peć je područje koje vremenom može postati leglo bakterija. Stručnjaci predlažu čišćenje peći nakon svakog obroka mješavinom sapuna ili deterdženta i vode. Ova jednostavna praksa dobar je način za održavanje čistoće i higijene kuhinje i hrane koja se kuha.

Kuhinjski šankovi i ploče

Kuhinjski šankovi i ploče su mjesto na kojem se drži povrće, voće i ostali sastojci prije pranja. Dakle, izuzetno je važno da ovo područje redovno dezinfikujete. Važno je da čistite šankove i ploče kako biste spriječili kontaminaciju proizvoda prije faze pripreme hrane. Daska za rezanje je također jedna od površina koja se mora redovno čistiti. Za najbolje rezultate koristite mješavinu soli i limunske vode.

Povrće i voće

Osim kuhinjskog okruženja, važna je i sigurnost hrane koju jedete. Kako biste smanjili rizik od kontaminacije hrane, preporučljivo je da poduzmete mjere predostrožnosti pravilnim čišćenjem. Koristite vodu ili sredstva namijenjena za čišćenje voća i povrća. Pobrinite se da odaberete proizvode koji otklanjaju 99,9 % klica, pesticida i voska, bez upotrebe alkohola i hemikalija.

Suđe

Važna strana sigurnosti vaše hrane koju unosite je i suđe iz koje je jedete. Neophodno je osigurati da se suđe pere nakon svake upotrebe. Koristite rastvor sapuna ili deterdženta. Osim toga, obratite pažnju i na to da suđe bude suho prije nego što se odlučite da u njega stavljate hranu. Ovo smanjuje rizik od kvarenja.

Kuhinjska oprema

Mikseri, mikrovalna pećnica, roštilj, tosteri i još mnogo toga - kakvu god opremu da koristite u kuhinji, apsolutno je neophodno da bude besprijekorno čista. Mikrovalna pećnica često može postati prljava i neuredna, stoga je važno da je redovno čistite rastvorom za čišćenje. Stručnjaci predlažu da se za to koriste sredstva za čišćenje na bazi sirćeta i vode. Jednostavno zagrijte posudu u mikrovalnoj pećnici nekoliko minuta i spužvom se brzo riješite mrlja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak