Sunce i koža: Kako zaštiti tetovaže tokom izlaganja suncu?

Sve što trebate znati o tetovažama i sunčanju

U periodu godine kada suknje postaju kraće, a majice gube rukave, svi želimo pokazati tintu koju smo dobili tokom hladnijih mjeseci. Međutim, sunčeva svjetlost može oštetiti vašu kožu, a samim tim i tetovaže, stoga je izuzetno važno da se pobrinete da vaša koža ostane zaštićena od opekotina i UV zračenja.

Sunce i koža: Kako zaštiti tetovaže tokom izlaganja suncu?

Koju kremu za sunčanje treba koristiti?

Bilo koja krema za sunčanje je odlična, važno je samo da ima zaštitni faktor. Ako želite maksimizirati zdravlje kože i tetovaže, onda pročitajte naljepnice i potražite nekoliko ključnih stvari. Upotrijebite najmanje SPF 30, te ne morate tetovažu mazati posebnim faktorom. Na etiketi potražite i izraz "širokog spektra" koji je ključan za zaštitu od različitih vrsta svjetlosnih zraka i zračenja sunca. Osim što će zaštititi vašu kožu, korištenje kreme za sunčanje može pomoći vašoj tetovaži da ne izblijedi ili promjeni boju.

Koliko često trebate nanositi kremu za sunčanje?

Stavite kremu na sunčanje prije nego što se nađete na sunčevoj svjetlosti. Najbolje bi bilo da je nanesete kući ili u hladu, kako biste izbjegli znojenje dok nanosite SPF. Kada izađete vani, pobrinite se da svaka sva sata ponovo nanosite kremu za sunčanje kako biste izbjegli opekotine, a samim tim i oštećenje tetovaže.

Možete li staviti kremu za sunčanje na novu tetovažu?

Iako svi želimo pokazati naše tetovaže na plaži, vaša tek napravljena tetovaža ipak ne bi trebala biti izložena suncu. Sve dok tetovaža ne bude potpuno spremna za izlaganje suncu (3-4 sedmice) ne biste trebali riskirati. Čak i najkvalitetnija krema za sunčanje može uzrokovati probleme na koži, stoga je bolje da odaberete košulju ili šal da prekrijete vašu tetovažu ako planirate provoditi dosta vremena na suncu.

Možete li se kupati u vodi s novom tetovažom?

Iako je možda primamljivo, trebali biste pričekati. Na vašem tijelu i dalje imate ranu koja još nije zacijelila, a slana voda, hlor i drugi faktori mogu dovesti do infekcije. Pričekajte dok se vaša koža potpuno ne oporavi. Ako niste sigurni, provjerite s vašim tattoo artistom ili dermatologom kada je sigurno plivati u moru nakon što napravite tetovažu.

Šta učiniti ako vaša koža izgori?

Izašli ste na sunce iako niste trebali i sada je vaša koža, i nova tetovaža, puna opekotina? Ovisno o težini opekotina, na vašoj koži mogu se pojaviti mjehurići koji trajno mogu oštetiti vašu kožu i tetovažu. Iako možda nećete imati dugoročne posljedice na zdravlje, moguće je da se vaša tetovaža uništi. Kako biste ovo izbjegli, jednostavno se strpite i sačekajte da vaša tetovaža zacijeli, te se onda slobodno izlažite sunčevoj svjetlosti.

Komentari (1)

Zašto ljudi imaju potrebu da švrljaju po svojoj, bogomdanoj, savršenoj koži? Trend i oponašanje drugih, skretanje pažnje na sebe.. nizak nivo samopoštovanja na koncu?

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak