Važna hemikalija za sreću: Koji su najčešći simptomi nedostatka dopamina?

Presudan za rad mozga

Dopamin je neurotransmiter ili hemikalija koji igra važnu ulogu u slanju signala iz mozga u tijelo. Prirodno se proizvodi u različitim ključnim dijelovima mozga i važan je za funkcije kao što su motoričke vještine, kognitivne sposobnosti i reprodukcija.

Važna hemikalija za sreću: Koji su najčešći simptomi nedostatka dopamina?

Dopamin obavlja različite važne funkcije u tijelu, iako čini samo mali procenat neurona u mozgu - 1%. U pravoj količini ovaj neurotransmiter je presudan za rad mozga. Kada nemamo dovoljno dopamina u tijelu, moguće je da iskusimo različite neželjene posljedice na tijelo.

Simptomi niskog dopamina

Nedostatak dopamina možemo primijetiti ako imamo neka od ovih stanja:

  • Hronični bolovi u leđima
  • Zatvor
  • Promjene težine
  • Otežano gutanje
  • Poremećaji spavanja
  • Umor
  • Poteškoće s pažnjom
  • Smanjen seksualni nagon
  • Halucinacije
  • Loše raspoloženje

Uzroci niskog dopamina

Brojni faktori mogu biti odgovorni za smanjeni dopamin u tijelu. To uključuje nedostatak sna, pretilost, zlouporabu droga, zasićenih masnoća i stres.

Nedostatak sna

Osim jutarnje kafe, dopamin je jedan od razloga zbog kojeg se osjećate osvježeno i budno većinu jutra. Ovu budnost promovišu dopaminski receptori, posebno D2 receptor. Ovi receptori pomažu u posredovanju funkcija dopamina u tijelu. Međutim, nedostatak sna može smanjiti broj D2 receptora u važnim dijelovima mozga.

Gojaznost

Gojaznost je povezana s brojnim zdravstvenim stanjima, ali jedan manje poznat učinak je uloga koju ona igra u smanjenju ili smanjenju količine dopamina u mozgu. Poput rezultata uskraćivanja sna, i gojaznost može dovesti do smanjenja D2 receptora u mozgu.

Zloupotreba droga

Tokom rane upotrebe, određeni lijekovi mogu doprinijeti povećanju dopamina. Kokain je jedna od supstanci za koju je poznato da proizvodi euforiju i povećava nivo dopamina nakon upotrebe. Međutim, dugotrajna upotreba ovih supstanci sigurno će rezultirati smanjenjem dopamina. Zbog kontinuiranog povećanja proizvodnje dopamina nakon upotrebe droge, mozak interveniše i smanjuje broj dostupnih receptora za dopamin.

Zasićene masti

Ako svaki dan jedete prženu piletinu, puter, čokoladu i drugu hranu bogatu zasićenim mastima, vaš mozak će proizvoditi dopamin zbog ukusa ove hrane. Međutim, vremenom ovo narušava funkcionisanje središnjeg živčanog sistema, gdje se proizvodi dopamin. Kada dođe do prekida, može doći i do deficita dopamina.

Stres

Kada ste stalno pod stresom, to definitivno može utjecati na proizvodnju dopamina u tijelu. Vremenom to može dovesti i do nedostatka ovog važnog neurotransmitera u tijelu.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak