Šta vam većina doktora neće reći o prehladama?

Saznajte

Sljedeći put kad vas uhvati prehlada ili gripa, sjetite se da je dobro za zdravlje priuštiti tijelu mnogo odmora, dopuštajući prehladi da ide svojim tokom.  Konvencionalna medicina i farmaceutska industrija vas „tjeraju“ da pomislite kako ne postoji „lijek“ za običnu prehladu, da se trebate zaštiti raznim vakcinama sa toksičnim hemikalijama, i da je usred prehlade i gripe najbolje ublažiti nelagodu raznim lijekovima koji mogu suzbiti simptome.

Šta vam većina doktora neće reći o prehladama?
Pošto su obična prehlada i gripa uzrokovane virusima, antibiotici nisu potrebni.

Nažalost, sve tri pozicije predstavljaju manjak razumijevanja šta su prehlada i gripa zapravo, i šta one znače tijelu.

Prehlade i gripe su uzrokovane virusima. Da biste shvatili šta prehlade i gripe rade na nivou ćelija, morate shvatiti šta virusi rade na istom nivou. Da li se sjećate podjele ćelija s nastave u osnovnoj školi?

Svaka od ćelija se zove roditelj (majka) ćelija, i kroz proces genetičke duplikacije (mitoze) i podjele ćelija (citokineze), svaka od roditelj ćelija se dijelu i dvije kćerke ćelije. Svaka kćerka ćelija se onda podrazumijeva kao majka ćelija koja će se zatim podijeliti u dvije kćerke ćelije, i tako dalje.

Virusi su drugačiji od ćelija, jer se ne mogu duplicirati kroz mitozu i citokinezu. Oni nisu ništa drugo nego mikroskopske čestice genetskog materijala, premazane tankim slojem proteina. Zbog njihovog dizajna, ne mogu se sami reproducirati. Jedini način na koji virus može napredovati u tijelu je pomoću mašina i metabolizma vaših ćelija da proizvede više svojih kopija.

Kad virus uđe u jednu od vaših ćelija, zavisno od tipa virusa uključenog, mogu se desiti jedna od dvije stvari:

1. Virus koristi izvore ćelije da se replicira više puta i onda otvori/slomi (liza) ćeliju, tako da novi stvoreni virusi mogu otići u potragu za novim ćelija da ih zarazi. Liza učinkovito ubija ćelije.
2. Virus se uključi u DNA ćelije, što mu dozvoljava da dođe do svake kćerke ćelije koja nastaje od te ćelije. Kasnije, virus u svakoj kćerki ćeliji može se nastaviti replicirati kako je ranije navedeno. Kad se proizvodi mnogo kopija virusa, došlo je do lize ćelije.

Obje mogućnosti dovode do istog: na kraju, zaražena ćelija može umrijeti zbog postignute lize.

Slijedi ključ razumijevanja zašto su prehlade i gripe, kad se puste da idu svojim tokom dok vi odmarate, dobre za vas:

Virusi koji uzrokuju čestu prehladu i gripu napadaju uglavnom najslabije ćelije; ćelije koje su već opterećene otpadima i toksinima su najlakše zaražene. To su ćelije kojih se želite riješiti svakako, da se zamijene sa novim, zdravim ćelijama.

Posmatrano u velikim razmjerima, gripa i prehlada su prirodan alat koji dozvoljava tijelu da se očisti od starih i oštećenih ćelija. Bilo bi potrebno mnogo više vremena da se identifikuju, unište i otklone, ukoliko ne bi bilo virusne infekcije.

Jeste ikad razmišljali o tvarima i količini toga što ispušete iz nosa kada ste prehlađeni? U sluzi koju ispuhujete uključene su i sve mrtve ćelije od kojih se tijelo treba oprostiti, uglavnom zbog litičkog utjecaja virusa.

Dakle, vidite da nikad nije bio potreban lijek za običnu prehladu, jer je ona prirodan način zadržavanja dobrog zdravlja na duži period. Dok god se dovoljno odmarate, opskrbljujete vodom i pravilno hranite za vrijeme prehlade i gripe, ne postoji potreba za vakcinacijom ili lijekovima koji potiskuju zagušene sinuse, groznicu ili kašalj. Svi ti nepoželjni simptomi su zapravo način na koji tijelo radi da eliminiše otpadne produkte i/ili pomaže tijelu da uspješno prođe kroz gripu i prehladu. Dobro je koristiti lijekove bez recepta, kao što je acetaminofen, ako vam nelagode postanu nepodnošljive, ili ako vam takvi lijekovi pomažu da se bolje naspavate. Ali, najbolje je da izbjegnete lijekove koji nastoje spriječiti korisne procese, poput groznice, kašlja i curenja iz nosa.

Važno je da zapamtite da iako prehlada i gripa pomažu tijelu, ne trebate da ih „izazivate“ kad ste u najboljem stanju. Ako se brinete o zdravlju i imunološkom sistemu uzimajući mnogo odmora, dobru prehranu i zdrav život, ćelije su možda dovoljno jake da izbjegnu virusnu infekciju. U tom slučaju, nećete imati dovoljno slabih ćelija potrebnih za prehladu i gripu da se prođe kroz cijeli proces do lize.

Zanima vas kako razlikovati običnu gripu i prehladu?

Prehlada obično dolazi postepeno – tokom dan ili dva. Općenito, donosi osjećaj umora, kihanje, kašljanje i curenje iz nosa. Često nemate groznicu, a ako imate, gotovo je neprimjetna. Prehlade obično traju tri do četiri dana, ali se mogu zadržati do 10-14 dana.

Gripa dođe iznenadno i udari jako. Osjećate se slabo i umorno, imate groznicu i povišenu temperaturu do 40°C. Osjećat ćete bol u zglobovima i mišićima, glavobolju i grlobolju. Gotovo je nezamislivo za vrijeme gripe ustati iz kreveta. Ona može trajati 3-5 dana, ali se možete osjećati slabo i umorno 2-3 sedmice.

Pošto su obična prehlada i gripa uzrokovane virusima, antibiotici nisu potrebni. Ljudi koji uzimaju antibiotike se osjećaju malo bolje, jer antibiotici imaju blagi protuupalni učinak. Ta prednost je nadmašena negativnim učinkom, kojeg antibiotici imaju nad bakterijom koja živi u probavnom traktu. Ako zaista trebate pomoć za savladanje boli za vrijeme prehlade i gripe, obično je bolje da uzmete male doze acetaminofena nego antibiotike.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak