Suha toplina iz saune (koja može dostići i 85° C) ima značajne efekte na tijelo. Temperatura kože se podigne do 40°C kroz nekoliko minuta. Prosječna osoba prolije litre znoja tokom kratkog perioda u sauni. Srčani puls se poveća i preko 30%, dozvoljavajući srcu da gotovo udvostruči količinu krvi koju pumpa po minuti. Većina dodatnog protoka krvi je usmjerena prema koži; zapravo, cirkulacija tjera krv daleko od unutarnjih organa. Krvni pritisak je nepredvidljiv, kod nekih ljudi se podiže, dok se kod nekih spušta.
Sauna: da li je štetna ili dobra za zdravlje?
Studija na Hardvardu
Stručnjaci na Harvardu su se pozabavili s temama vezanim za saunu, i tim kako ona zapravo utječe na čovjeka.
„Sve u svemu, sauna je sigurna za tijelo, ali postoji malo dokaza da ima veće prednosti po zdravlje, osim samog opuštanja i dobrog osjećaja nakon tretmana,“ riječi su doktora Simona, stručnjaka s Harvarda.
Međutim, srčani bolesnici bi se trebali posavjetovati s doktorima prije ulaska u saunu. Studije pokazuju da je sauna dobra za ljude sa stabilnom koronarnom arterijskom bolesti.
„Ali, pacijenti sa slabo kontrolisanim krvnim pritiskom, nepravilnim radom srca, nestabilnom aginom i velikim zatajenjem srca će biti savjetovani da ostanu daleko izvan saune,“ nastavlja doktor.
On predlaže da se korisnici saune drže sljedećih smjernica:
-
Izbjegavajte alkohol i tablete koji bi mogli smanjiti znojenje i proizvesti pregrijavanje prije i poslije saune.
-
Ne zadržavajte se unutra više od 15-20 minuta.
-
Postepeno se hladite poslije saune.
-
Pijte 2 do 4 čaše hladne vode poslije saune.
-
Ne odlazite tamo kad ste bolesni. Ako se osjećate loše dok ste unutra, izađite prijevremeno.