Nedostatak fizičke aktivnosti povećava rizik od rane smrti

Dovoljno je redovno ići u šetnje

Nova istraživanja pokazuju kako hronični nedostatak fizičke aktivnosti može biti povezan s 8% smrtnih slučajeva. Druga istraživanja pokazuju kako za smanjenje ovog rizika nije potrebno uživati u intenzivnim fizičkim aktivnostima.

Nedostatak fizičke aktivnosti povećava rizik od rane smrti
Unsplash

Fizička neaktivnost postala je globalni problem koji je odgovoran za 8% ranih smrtnih slučajeva, pokazuje novo istraživanje objavljeno u British Journal of Sports Medicine. Istraživači su proučavali nivo fizičke aktivnosti i zdravstvene ishode za 168 zemalja u 2016. godini. Neaktivnost je definisana kao kretanje manje od preporučene količine od 150 minuta umjerenog intenziteta ili 75 minuta aktivnosti visokog intenziteta sedmično.

Istraživanje je pokazalo da zemlje u kojima je neaktivnost bila široko rasprostranjena imaju veću učestalost bolesti poput koronarne bolesti srca, dijabetesa, moždanog udara, gojaznosti i raka.

Kako pandemija utječe na razinu fizičke aktivnosti?

Naime, ova istraživanja su obavljena godinama prije pandemije, pa je moguće da je problem postao još veći tokom proteklih godinu dana. Jedan istraživački pregled je upoređivao nivo fizičke aktivnosti prije i nakon ograničenja COVID-19, te je otkrio značajno smanjenje fizičke aktivnosti. Ovo se dogodilo uprkos smjernicama zdravstvenih organizacija da održavaju aktivnost i tokom karantene. Smanjena aktivnost može dovesti do povećanja problema mentalnog zdravlja, a neka istraživanja pokazuju i značajan porast anksioznosti i depresije tokom lockdowna.

Zašto je važno da se krećemo?

Ako ste neaktivni inače, pokušajte ovo promijeniti. Čak i lagana šetnja tokom dana može biti korisna za stvaranje boljih navika i jačanje vašeg fizičkog i mentalnog zdravlja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak