Znojenje je prirodni tjelesni mehanizam hlađenja, koji se javlja prilikom bavljenja sportom ili pri vrućinama, a također je dovoljno malo stresa, uzburkanih osjećaja i odmah osjetimo kako nas oblijeva znoj. Unatoč korištenja saune i trenirke, znojenje samo po sebi ima vrlo mali učinak pri sagorijevanju masti. Moguće je da privremeni gubitak na težini kod znojenja bude varljiv pokazatelj mršanja.
Ako se više znojite, ne znači da više sagorijevate masnoće
Gubitak vode iz tijelaTežina vode – Poces znojenja uzrokuje da voda i elektroliti napuštaju tijelo. Iako ovo može da izgleda kao da ste izgubili na težini, ovaj „gubitak vode“ se vraća istog trena kada počnete konzumirati tečnosti. Mnogi sportisti koji se trebaju vagati za određivanje kategorije na takmičenju će često konzumirati diuretike kako bi izbacili vodu iz organizma i tako postigli trenutan pad na težini.
Znojenje i metabolizam – Bez obzira što vam znojenje ne nudi dugoročnu korist za mršanje, dodatna toplina tokom vježbanja ili okolina može privremeno da poveća brzinu bazalnog metabolizma, odnosno da poveća stopu po kojoj vaše tijelo automatski troši kalorije. Iako je povećanje potrošnje energije značajno manje čak i od najmanje fizičke aktivnosti, vrućina i znojenje može povećati broj potrošenih kalorija koje biste potrošili u normalnim uslovima dok ste neaktivni.
Kalorije i gubitak kilograma – Ako ste od onih koji su vjerovali u povezanost znojenja i gubitka kilograma, trebali ste se upoznati kako zaista to funkcioniše. Gubitak težine se događa pri brzini od 0,5kg na svakih 3500 kalorija u deficitu. Drugim riječima, ako sagorijevate više kalorija od vaše stope bazalnog metabolizma i izvodite više fizičke aktivnosti nego što unosite hrane i pića, vaše tijelo će da gubi 0,5kg težine za svaki 3.500 deficit kalorija koje trošite. Ako vas vaš trenutni raspored vježbe i ishrane smješta na manjak 500 kalorija svaki dan, sedmično ćete sagorijevati masti po stopi od 0,5kg. Za svaki sat vježbanja treba popiti jednu litru vode. Najbolji savjet je piti vodu prije, za vrijeme i poslije vježbanja. Održavanje tečnosti nije bitno samo za dobro osjećanje nego i za dobar izgled jer tekućina pomaže održati kožu vlažnom. Više informacija kako smršati možete pronaći u našem obuhvatnom vodiču za mršanje.
Dehidracija i njene opasnosti – Unatoč prednostima koje dolaze od tvrdnji svojih pobornika, terapija znojenja sa sobom nosi značajan zdravstveni rizik u obliku dehidracije. Prema istraživanjima Kids Health, dehidracija može da dovede do raznih ozbiljnih stanja kao što je letargija, suhe oči i vrtoglavica. Ona smanjuje mentalnu oštrinu i koncentraciju koja je nužna u većini naših fizičkih aktivnosti i sportova. Dok se vaše tijelo znoji vi gubite značajne količine elektrolita i minerala, koje trebate nadomjestiti kako bi vaše tijelo moglo da funkcionira za vrhunske performanse.
Ne treba čekati da se pojavi žeđ, jer ona često nije mjerodavan pokazatelj dehidracije. Nakon fizičke aktivnosti i pojačanog znojenja potrebno je uzeti tekućinu i to obogaćenu elektrolitima. Stoga se preporučuje konzumiranje izotoničnih napitaka jer sadrže elektrolite i ugljikohidrate kao izvor energije. Preporučuje se i prirodna mineralna voda bez CO2. Napitak koji se može pripremiti kod kuće ima jednostavnu recepturu koja glasi: pola volumena ocijeđenog soka od naranče pomiješati sa drugom polovinom vode i dodati prstohvat soli. Možete također sami sebi da odredite potrebnu količinu tečnosti, tako što ćete se jednostavno izvagati prije i poslije treninga. Ona razlika, odnosno gubitak na tjelesnoj težini je upravo vama potrebna količina tekućine.
Prije početka bilo kakve terapije koja uključuje dulja razdoblja znojenja svakako razgovarajte sa vašim doktorom.
Mislim da niko ne gleda na znojenje u mirovanju kao na gubitak kalorija vec samo u jakoj fizickoj aktivnosti gdje znojenje jeste pokazatelj da se kalorije trose i da dolazi do sagorjevanja masnog tkiva!
Jako interesantan članak!