Vodič za početnike: Intermittent fasting dijeta

Povremeni post

Intermittent fasting dijeta je sve popularnija u svijetu zaljubljenika u zdrav način života. Međutim, mnogi se pitaju kako je to moguće? Intermittent fasting podrazumijeva preskakanje doručka i 16-satni post. Ipak, ima nevjerovatne zdravstvene prednosti, a Body. ba vam objašnjava sve što trebate znati o ovom principu ishrane.

Vodič za početnike: Intermittent fasting dijeta

Šta je Intermittent fasting dijeta?

Intermittent fasting ustvari ne predstavlja odricanje od određene skupine hrane, stoga i ne spada u kategoriju dijeta. Ona ne mijenja ono što jedete, već mijenja period kada jedete. Ovo je sjajan način da smršavite i očistite organizam bez restriktivnih dijeta ili smanjenja kalorija. Intermitentni post je jedna od najjednostavnijih strategija za skidanje kilograma jer podrazumijeva malo promjena u ishrani.

Kako djeluje?

Da bismo shvatili kako Intermittent fasting dijeta dovodi do gubitka masnoće, prvo moramo razumjeti razliku između stanja našeg tijela kada smo gladni i kada smo siti. Naše tijelo, nakon što se najedemo, probavlja i apsorbira hranu. Ovo stanje tipično traje tri do pet sati. Nakon nekog vremena, naše tijelo prelazi u stanje koje se naziva post-apsorptivno stanje, koje traje od 8 do 12 sati nakon našeg posljednjeg obroka, a to je stanje kada počinjemo osjećati glad. Mnogo je lakše da tijelo sagorijeva mast u ovom stanju, obzirom da su naše razine inzulina niske.

Prednosti 

Gubitak masti je najpoznatija korist, ali to nije jedina prednost Intermittent fasting dijete.

Smanjuje stres

Ljudi koji su pokušali s ovim režimom ishrane primijetili su promjene ponašanja. Prije svega, kada se tek probudite ujutro ne morate razmišljati o prvom obroku. Dovoljno je da se napijete vode i započnete svoj dan. Više ćete uživati u jelima, te će ovaj način ishrane jednostavno donijeti pozitivne i jednostavne promjene u vašoj ishrani.

Pomaže vam da živite duže

Naučnici su davno utvrdili da je ograničavanje kalorija jedan od načina produžavanja života. Intermittent fasting dijeta aktivira slične mehanizme za produženje života kao i ograničenje kalorija.

Povremeni post smanjuje rizik od raka

Ovo je pitanje za raspravu, obzirom da nije učinjeno mnogo istraživanja i eksperimentisanja o vezi između raka i posta. Međutim, rani izvještaji izgledaju pozitivno.

Istraživanje na 10 bolesnika s karcinomom sugeriše da se nuspojave hemoterapije mogu ublažiti postom prije početka liječenja.

Post je mnogo održiviji od restriktivnih dijeta

Razlog zbog kojeg većina dijeta ne uspije nije to što prelazimo na pogrešnu hranu, već zato što zapravo dijetu ne pratimo dugoročno. U nedavnom istraživanju je utvrđeno da je povremeni post efikasna strategija za mršavljenje kod gojaznih odraslih osoba i zaključeno je da se ispitanici brzo prilagođavaju rutini posta. Dijete su u teoriji jednostavne, ali u praksi su teško izvodive. Intermittent fasting dijeta je upravo suprotno.

Dnevni povremeni post

Ovaj model Intermitentnog posta podrazumijeva 16- satni post, nakon čega slijedi period od 8 sati u kojem možete jesti. Nije važno kada započnete svoj 8-satni period jedenja. Jedan od potencijalnih nedostataka ovog rasporeda je taj što obično izbacite obrok ili dva iz jednog dana, stoga postaje teže unositi isti broj kalorija tokom sedmice.

Sedmični Intermittent fasting

Jedan od najboljih načina da započnete s povremenim postom je da to činite jednom sedmično ili čak jednom mjesečno. Pokazalo se da Intermittent fasting dijeta, po ovom rasporedu, dovodi do nevjerovatnih zdravstvenih koristi i smanjivanja kalorija.

Iako post djeluje pomalo ekstremno i čudno, postoje mnoge zdravstvene koristi zbog kojih vrijedi pokušati s njim. Vjerovatno ste već postili puno puta, iako to i ne znate. Ako ste ikada vikendom spavali do kasno i imali kasni ručak, onda ste vjerovatno imali neku vrstu posta. 16 sati može proći brzo, a da i ne pomislite na post.

Lakoća povremenog posta najbolji je razlog da se oproba. Ovaj princip ishrane omogućuje širok spektar zdravstvenih koristi bez potrebe za masovnom promjenom životnog stila.

Komentari (1)

Yoshinori Ohsum - autofagija Nobelovac iz 2016 godine.

Adnan
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak