Bijeli luk ima snažan uticaj na probavu kao i probiotici

Hrana za "dobre" bakterije

Interesantna je tvrdnja naučnika da bijeli luk ima vrlo snažan uticaj na poboljšanje stanja crijevne flore i samim tim na unapređenje kompletnog probavnog sistema.

Bijeli luk ima snažan uticaj na probavu kao i probiotici

Jasno je da bijeli luk ne nosi kolonije bakterija u svom sastavu, kao što je to na primjer slučaj sa jogurtom i sličnim probioticima, ali zato ima nešto što ga čini još bitnijim.

Naime, prema istraživanju objavljenom u listu "American Journal of Clinical Nutrition", bijeli luk ima u svom sastavu tzv. prebiotička vlakna koja su korisna zbog toga što probiotici kao dobre bakterije u crijevima, koriste upravo njih kao hranu i tako se indirektno djeluje na poboljšanje stanja crijevne flore.

Istraživanja su pokazala da ta supstanca zvana inulin koju je moguće unositi u organizam i konzumiranjem bijelog luka, u dozi od 5 grama dnevno značajno djeluje na rast bifidobakterija, kao jednog od tipova poznatih probiotika.

Ako se svemu tome doda da je bijeli luk poznat i po tome što spušta krvni pritisak, te posebno da se smatra najjačim prirodnim antibiotikom, razlozi za njegovo izbjegavanje u ishrani postaju previše mali da bi se uzimali u obzir.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak