Kokosovo ulje - rezervoar za otrovne masti?

Ekstra zdravo ili ...

Nakon što je niz godina "ukivano u zvijezde" i proglašavano supernamirnicom koja je u stanju da utiče na cijeli niz oboljenja, stručnjaci prvenstveno sa američkog kontinenta su krenuli u žestoku borbu protiv kokosovog ulja i prethodno izgrađene fantastične slike koju je ono steklo u očima javnosti.

Kokosovo ulje - rezervoar za otrovne masti?
Foto: Unsplash

Prvi ozbiljan atak na imidž ove prirodne masti u javnosti je zabilježen od strane Američkog udruženja za zaštitu srca (AHA), u čijim službenim saopštenjima je navedeno da kokosovo ulje zapravo nikada nije bilo zdravo, već da šteti organizmu i podiže loši holesterol.

Najnoviji, a ujedno i najčvršči stav stručnjaka povodom kokosovog ulja koji je snažno odjeknuo u javnosti, bilo je izlaganje pofesorice sa čuvenog Harvarda dr. Karin Michels, koja je održala opširni govor na temu "Kokosovo ulje i ostale nutricionističke greške".

Ona je u svom izlaganju navelja sljedeće: "Kokosovo ulje jedna je od najgorih namirnica koje postoje. Ne postoji nijedno istraživanje koje potvrđuje pozitivne posljedice konzumiranja ovoga ulja". Uz to je dodala:

"Kokosovo ulje nezdravije je od svinjske masti. Kokosovo ulje čisti je otrov".

Težište cijele priče i izlaganja je bio na tome da kokosovo ulje spada među zasićene masnoće, a koje su inače poznate po lošem uticaju na kardiovaskularni sistem, dok su s druge strane nezasićene masnoće jedine koje su "potpuno dobre". Samim tim pretjerivanje s jednom zasićenom masnoćom nikako ne bi trebalo biti dobro.

Kada se svi ti stavovi uporede sa onima od prije nekoliko godina kada se isticalo i naučnim istraživanjima potkrepljivalo to da se kokosovo ulje može koristiti kao ozbiljan pomoćnik pri liječenju oboljenja kao što su: Kožne bolesti i rane, artritis i reuma, ugrizi kukaca, ispadanje kose, bolesti desni, crijevni paraziti, probavne smetnje, virusne i bakterijske infekcije, gljivice, zloćudne bolesti, dijabetes, oslabljen imunitet, hronični umor, migrena, depresija i tjeskoba, oslabljena koncentracija i pamćenje, Parkinsonova bolest, Alzheimerova bolest, Crohnova bolest, pa čak i kada se smatralo da kokosovo ulje ima antikancerogena svojstva, svima postaje nejasno otkud odjednom tako žestok zaokret?!

Jedno od vrlo mogućih objašnjenja moglo biti to što se prljava i nehumana potraga za novcem uplela i u industriju zdrave hrane, gdje baš Sjedinjene Američke Države nemaju upliva u profitu od megapopularnog kokosovog ulja, koje se prema statističkim podacima u dijelu od čak 90 posto proizvodi u azijsko-pacifičkom pojasu.

Bilo kako bilo i kojem god stavu se priklonili, jedno ostaje univerzalno dobro stanovište. Ni s jednom namirnicom ne treba pretjerivati, jer čak i da je najzdravija, prevelike količine zasigurno vode do pojave loših efekata.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak