Korisni savjeti kako izbjeći prejedanje tokom kućne izolacije

7 načina da izbjegnete ovu lošu naviku

Iako je samoizolacija najbolji način zaštite od COVID-19, ostajanje kod kuće može dovesti do nekih nezdravih ponašanja, uključujući prejedanje zbog stresa i dosade.

Korisni savjeti kako izbjeći prejedanje tokom kućne izolacije

Uživanje u hrani u doba stresa je normalna reakcija, ali često prejedanje može negativno utjecati na vaše zdravlje i povećati razinu stresa i anksioznosti. Stoga vam Body.ba donosi 7 načina da zaustavite ovu lošu naviku:

Saznajte koji je uzrok vašeg prejedanja

Jedan od najkorisnijih načina za sprječavanje prejedanja je razumijevanje zašto se to događa. Mnogo je razloga zbog kojih ćete biti skloniji prejedanju, uključujući stres ili dosadu. Ako vam se čini da previše često jedete ili previše jedete u jednom sjedanju, provjerite koji je razlog. Prvo, važno je utvrditi da li jedete jer ste gladni ili postoji neki drugi razlog. Prije nego što sjednete da jedete, obratite posebnu pažnju na to kako se osjećate, poput emocija napetosti, dosade, usamljenosti ili tjeskobe. Jednostavno zaustavljanje i procjena situacije može vam pomoći da shvatite što vas obvezuje na prejedanje i može vam spriječiti prejedanje u budućnosti.

U skladu s tim, borba protiv prejedanja rijetko je jednostavna i možda ćete morati potražiti stručnu pomoć, pogotovo ako je to česta pojava ili jedete dok vam ne bude muka. Osjećaj srama ili krivice također mogu biti znakovi poremećaja u ishrani.

Uklonite iskušenja

Iako stavljanje staklenke s kolačićima ili zdjele šarenih bombona na pult može dodati vizualnu privlačnost vašoj kuhinji, ova praksa također može dovesti i do prejedanja.

Istraživanje je pokazalo da vizualno izlaganje visokokaloričnoj hrani stimulira striatum, dio vašeg mozga koji modulira kontrolu impulsa, što može dovesti do povećane žudnje i prejedanja. Iz tog je razloga najbolje čuvati posebno primamljive namirnice, uključujući slatkiše, bombone, čips i kolačiće, izvan vidokruga, poput ostave ili ormarića.

Da budemo jasni, nema ništa loše ako povremeno uživate u ukusnoj poslastici, čak i kad niste nužno gladni. No, prekomjerno konzumiranje nezdravih grickalica često može naštetiti vašem fizičkom i mentalnom zdravlju.

Vodite raspored zdravih obroka

Ne biste trebali mijenjati svoj uobičajeni raspored ishrane samo zato što ste kod kuće. Ako ste navikli imati tri obroka dnevno, pokušajte pratiti taj raspored dok radite kod kuće. Isto je i ako obično konzumirate samo dva obroka i međuobrok. Iako je lako poremetiti vaš uobičajeni način ishrane kada se vaš svakodnevni raspored naruši, važno je održati privid normalnosti kada je u pitanju ishrana.

Ako ste primijetili da konstantno nešto grickate, pokušajte napraviti raspored koji uključuje najmanje dva čvrsta obroka dnevno i slijedite ga dok ne osjetite da ste postali dosljedni svojim prehrambenim navikama.

Ne ograničavajte se

Jedno od najvažnijih pravila ishrane, kako biste spriječili prejedanje, jeste da ne uskraćujete vaše tijelo pravilne prehrane. Često, pretjerano restriktivan unos hrane ili konzumiranje premalo kalorija može dovesti do prejedanja visokokaloričnom hranom. Nikada nije dobra ideja slijediti strogo ograničenu dijetu ili se lišavati hrane, posebno u stresnim vremenima.

Iskoristite ovo vrijeme za pripremanje novih obroka

Postoje i dobre strane toga što ste zaglavili kod kuće. Sada kada nemate mogućnost da jedete u restoranima i lancima brze hrane, sami ćete spremati više obroka. Ovo dokazano poboljšava opće zdravlje. Ovo je idealno vrijeme da počnete sami pripremati zdrave obroke, te da se okušate u pripremanju jela koja prije niste probali.

Ostanite hidrirani

Ostajanje kod kuće vam daje više vremena da se usredotočite na zdrave navike, uključujući i pijenje više tekućine.Održavanje pravilne hidratacije važno je za cjelokupno zdravlje i može vam pomoći u sprječavanju prejedanja povezanog sa stresom.

U stvari,  jedno istraživanje je otkrilo povezanost između hronične dehidracije i povišenog rizika od pretilosti. Uz to, dehidracija može dovesti do promjena raspoloženja, pažnje i razine energije, što također može utjecati na vaše prehrambene navike.

Pokrenite se

Sjedenje kod kuće može ozbiljno narušiti vaše razine fizičke aktivnosti, što dovodi do povećanog stresa i učestalosti grickanja. Kako biste se borili protiv toga, odvojite malo vremena za svakodnevne fizičke aktivnosti. Na YouTubeu možete pronaći mnoštvo kućnih treninga koje možete slijediti, ili možete jednostavno otići u šetnju u prirodi. Važno je da budete u pokretu čak i kada ste stalno kod kuće, stoga se pobrinite da uključite više fizičke aktivnosti u život.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak