Nemate kravu? Evo kako izabrati najbolje mlijeko

Procenti masnoće

S pravom se za mlijeko može reći da je jedna od najbitnijih i najzdravijih namirnica koje u organizam unosimo tokom dana. Međutim, kao što to u moderno vrijeme biva i sa svim drugim artiklima, i samo mlijeko prolazi kroz razne procese tokom proizvodnje, pa se ipak treba malo potruditi i odabrati ono najbolje na polici u supermarketu.

Nemate kravu? Evo kako izabrati najbolje mlijeko
Foto: Unsplash

Jedna čaša ove blagotvorne tečnosti sadrži oko 8 grama proteina, 12 grama ugljikohidrata i 300 miligrama kalcijuma (što je skoro jedna trećina preporučene količine dnevnog unosa).

Pored toga, mlijeko obiluje mnogobrojnim mineralima i vitaminima, a jedna je od rijetkih namirnica koje su bogate vitaminom D, koji se inače proizvodi u ljudskoj koži tokom izloženosti sunčevim zrakama.

Bez obzira na sve beneficije koje dobijamo konzumiranjem mlijeka, na tržištu su ponuđene različite verzije prerade mlijeka. Punomasno, te mlijeko sa reduciranim nivoom masti od 2%, 1%, pa sve do potpuno nemasnog.

Prirodno i neobrađeno mlijeko inače u sebi sadrži 3,25% masti, a prema kalorijskoj vrijednost gledano, ono nosi 150 kalorija, dok nemasno ima tek 90 kalorija. Osim toga, čaša punomasnog sa sobom nosi i 24 miligrama holesterola, dok nemasno ima do 5, što igra u korist dodatno obrađenog mlijeka. Ipak, neka istraživanja su pokazala da punomasno mlijeko ipak ne podiže ukupni nivo holesterola u krvi, već samo nivo HDL-a odnosno dobrog holesterola. Bez obzira na to, većina ljekara ipak preporučuje kupovinu manje masnog mlijeka.

Sve to čini da mlijeko sa smanjenim nivoom masnoće na prvi pogled predstavlja pravi izbor kada su u pitanju osobe koje žele zadržati svoju kilažu ili koje žele smršati.

Međutim, nije sve tako kao što izgleda "na prvu", jer je manje masno i nemasno mlijeko dobar izbor kratkoročno gledano, dok je "na duge staze" punomasno ipak bolje.

Radi se o tome da punomasno mlijeko omogućava dugotrajniji osjećaj sitosti, što zasigurno kasnije osigurava duži vremenski period bez unošenja dodatnog goriva u organizam. 

Također, ono što je loše kada je u pitanju mlijeko sa smanjenim nivoima masti je to što prilikom ovih procesa često konačni proizvod ostaje bez nekih od svojih hranjivih elemenata, a posebno vitamina A i D. Neki proizvođači su zbog toga osmislili način kako da svoje proizvode ipak na kraju procesa pojačaju, dodajući im naknadno ove elemente.

Generalno gledano, svaka od ponuđenih mogućnosti ima svoje prednosti, ali i nedostatke. Biranjem manje masnog ili nemasnog mlijeka, dobar izbor prave osobe koje su na strogoj dijeti i koje pokušavaju smanjiti broj unesenih kalorija u organizam. S druge strane oni koji žele povećati svoju tjelesnu masu, izgraditi mišiće ili jednostavno unijeti što je moguće više hranjivih elemenata u organizam, tim ljudima se preporučuje punomasno mlijeko.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak