Nutricionista Tarik Zolotić: Najveća greška je okretanje brzom načinu prehrane

Okretati se cjelovitim namirnicama, sezonskom voću i povrću

Jedna od karakteristika brzog načina života kakvim danas živi većina ljudi jeste i ta da se za pripremu hrane i obroke ostavlja jako malo vremena.

Nutricionista Tarik Zolotić: Najveća greška je okretanje brzom načinu prehrane

Upravo na taj trend okretanja brzom načinu ishrane i konzumiranju procesuirane hrane kao jednom od najnezdravijih izbora koji se mogu napraviti, upozorava nutricionista Tarik Zolotić, koji je za čitaoce Body.ba magazina podijelio nekoliko savjeta

"Kada su u pitanju greške kada je u pitanju naša prehrana, definitivno je to da se okrećemo dosta brzom načinu ishrane, procesuiranim namirnicama, bijelom brašnu, šećerima, kojih najviše ima u tim pekarskim proizvodima, pecivima, slatkišima, koje koristimo kao obroke ili zamjenu za obroke, a čija je nutritivna gustina, nutritivna vrijednost jako mala i ne može da zadovolji potrebe našeg tijela", upozorava Zolotić, nastavivši:

"Na taj način dovodimo naše tijelo u fazu malnutricije - nedostatka nutrijenata gdje kroz dugoročan proces mogu da se razviju razna oboljenja i poremećaji koji mogu da se razviju zbog nedostatka nutrijenata".

Sezonsko povrće i voće su dio rješenja problema

"Tako da bi se trebali okretati što više cjelovitim namirnicama, namirnicama koje imaju te sve hranjive materije. Pošto je sezona povrća i voća - sezonsko povrće i voće koje bi trebali koristiti po mogućnosti u svježem stanju, a neke namirnice, zašto da ne, i termički obrađene jer neke od njih imaju čak i bolju nutritivnu vrijednost kada se termički obrade", ističe ovaj mladi nutricionista.

Veliki dio populacije je hronično dehidriran

"Problem također kod nas jeste, a to bih stavio i na prvo mjesto, nedovoljan unos vode u organizam. Mislim da je jako veliki dio naše populacije hronično dehidriran i da je potrebno povećati unos vode u našem tijelu. Minimalni dnevni unos vode potreban tijelu je 30 mililitara po kilogramu tjelesne mase, tako da za prosječnu osobu od nekih 70 kilograma to znači da treba piti dva litra. Tako da one osobe koje imaju veću kilažu, koje čak imaju neku fizičku aktivnost, taj unos vode bi trebale imati na puno većem nivou.

U taj segment kada je u pitanju voda ne smijemo nikako da ubrajamo osvježavajuće napitke, bez obzira na to da li se radilo o gaziranim ili negaziranim napicima. Ne možemo da ubrajamo kafu pa čak ni zeleni čaj koji su jaki diuretici, jer šta to znači? Oni potiču izbacivanje vode iz organizma. Tako u taj segment možemo da ubrojimo čistu, pitku, negaziranu vodu, možemo da ubrojimo i neke svježe cijeđene sokove i neke vrste čajeva koje mogu da spadnu pod taj koš", zaključuje nutricionista Tarik Zolotić.

Komentari (1)

Hallo G.Zolotić gledao sam vas prije par dana na tv-u i vrlo ste me zainteresovali ostavili ste na mene visoko stručan utisak.
Želio bih sa vama stupiti u kontakt ,stoga bi mi bilo drago kad bi znao kako vas telefonski mogu kontaktirati.
Moj broj je (za poziv iz BiH) : 0049 176 826 96 742 Frankfurt D.
Možete me kontaktirati preko Wats ap i Vieber ove socijalne mreže nemam ništa od toga .
Nadam se da će te se javiti što bi mi jako drago bilo
Pozdravljam vas ostanite zdravo i čuvajte se Corone M.Branko

Matić Branko
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak