Zdravi zaslađivači

Za jelo i piće

Svi smo dugo mislili da su masti i sol loši za nas i za našu dijetu, ali najnovija istraživanja su pokazala da je to i šećer. Nije bitno koja je to vrsta šećera, da li je prirodni ili rafinirani svaki ima utjecaj na naše zdravlje. Danas se svi najvažniji doktori svijeta slažu da su šećeri loši, posebno fruktoza, te smatraju da su toksični i ovisni. 

Zdravi zaslađivači

Sve vrste šećera, pa čak i one zdrave, podižu nivo šećera u tijelu i daju iste signale našem mozgu i tijelu. Kada jedemo šećer hormoni u mozgu "budu nagrađeni", što nakon dugo vremena može stvoriti ovisnost kao one prema alkoholu, drogama ili cigaretama.

Veliki unos šećera u tijelo može dovesti do pojave dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, Alzheimera, te nekoliko vrsta raka. Također, može oštetiti i jetru kada se šećer preradi u mast, koja onda završava u krvi, te također može povisiti holesterol.

Koliko je šećera previše?

Prosječna osoba godišnje konzumira oko 60 kilograma šećera, što je oko pet kilograma mjesečno. U naše tijelo dnevno unosimo oko 150 grama šećera, dok je preporučena doza oko 40 grama.

Koliko šećera ima u piću i hrani?

Velika kola sadrži oko 170 grama šećera, dok vanilini milkshake ima nešto manje 150 grama. Voćni jogurt sadrži oko 35 grama šećera, dok voćne žitarice oko 30 grama.

Mnogi rafinirani šećeri se reklamiraju kao zdravi, ali nisu baš toliko zdravi. Svi sadrže velike količine šećera i imaju isti utjecaj na tijelo kao i ostali. Zapravo, mogu da kontroliraju apetit organizma, tako da ne znamo kad smo dovoljno jeli.

Ipak, postoje i neke sigurne opcije poput meda, sirupa od javora, stevija i drugi prirodni šećer.

Možda najopasniji šećer je onaj koji se pravi od kukuruza (engl. High Fructose Corn Syrup")

Ovaj šećer dosta brzo podiže krvni pritisak što dovodi do želje za povećanom konzumacijom šećera, a to sve vodi do već gore nabrojanih zdravstvenih problema. On se često nalazi u procesiranoj i spakovanoj hrani jer je jeftin za proizvesti.

S druge strane, osim prirodnih postoje i oni vještački šećeri. Često su hemijski napravljeni ili su izvučeni iz prirodnih supstanci. Potrošači ih vole jer nemaju kalorije, te mogu pomoći pri gubljenju težine.

Ipak, oni u sebi ne sadrže nikakve nutricijske vrijednosti, te varaju naš mozak i "nagovaraju" ga da želi još šećera. Tako da nedostatak nutricijske vrijednosti se nadoknadi hranom. Vještački šećer je široko rasprostranjen, te se koristi u hrani i pićima. Mnogi ljudi ga koriste i kod kuće za kuhanje.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak