Kako voditi zdraviji život uz sitne, svakodnevne promjene?

Savjeti koji će vam pomoći da promijenite životni stil

Već je dobro poznato da vam zdrava ishrana i redovno vježbanje mogu pomoći da poboljšate zdravlje i život. Ipak, ovo je puno lakše zamisliti nego zaista postići. Srećom, postoje jednostavni koraci koje lako možete uključiti u život, a vremenom će vam pomoći da postignete rezultate koje želite.

Kako voditi zdraviji život uz sitne, svakodnevne promjene?

Jedite raznoliku hranu

Za dobro zdravlje potrebno nam je više od 40 različitih hranjivih sastojaka, a nijedna namirnica ili vrsta hrane ne može ih sve dostaviti. Ne radi se o jednom obroku, već o uravnoteženom izboru hrane koji može sve promijeniti.

Dijetu bazirajte na dosta namirnica bogatih ugljikohidratima

Otprilike polovina kalorija u našoj ishrani trebala bi doći iz hrane bogate ugljikohidratima, poput žitarica, riže, tjestenine, krompira i hljeba. Dobra je ideja uključiti barem jedno od njih pri svakom obroku. Namirnice od integralnih žitarica, poput integralnog hljeba, tjestenine i žitarica, povećat će i vaš unos vlakana.

Zamijenite zasićene nezasićenim masnoćama

Masti su važne za dobro zdravlje i pravilno funkcionisanje organizma. Međutim, previše masne hrane može negativno utjecati na vašu težinu i zdravlje kardiovaskularnog sistema. Različite vrste masti imaju različite zdravstvene učinke, a neki od ovih savjeta mogli bi nam pomoći u održavanju ravnoteže:

  • Trebali bismo ograničiti potrošnju ukupnih i zasićenih masti (koje često dolaze iz namirnica životinjskog porijekla), te u potpunosti izbjegavati trans masti
  • Konzumiranje ribe 2-3 puta sedmično, s najmanje jednom porcijom masne ribe, doprinijet će vašem pravilnom unosu nezasićenih masti

Uživajte u puno voća i povrća

Voće i povrće spadaju u najvažnije namirnice jer nam daju dovoljno vitamina, minerala i vlakana. Trebali bismo pokušati jesti barem 5 porcija dnevno. Na primjer, čaša svježeg voćnog soka za doručak, jabuka i komad lubenice kao grickalica tokom dana, i dobra porcija različitog povrća pri svakom obroku.

Smanjite unos soli i šećera

Visok unos soli može rezultirati visokim krvnim pritiskom i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Postoje različiti načini za smanjenje soli i šećera u ishrani:

  • Prilikom kupovine birajte proizvode sa nižim sadržajem natrijuma
  • Pri kuhanju so se može zamijeniti začinima, povećavajući raznolikost ukusa
  • Jedite voće svaki put kada poželite nešto slatko, ili se napijte vode

Jedite redovno i kontrolišite veličine porcija

Redovno konzumiranje hrane u pravim količinama je najbolja formula zdrave prehrane. Preskakanje obroka, posebno doručka, može dovesti do gladovanja, što često rezultira bespomoćnim prejedanjem. Grickalica između obroka može pomoći u kontroli gladi, ali grickalice ne bi trebale zamijeniti glavne obroke. Za užinu birajte jogurt, šaku svježeg ili sušenog voća ili povrća (poput štapića od mrkve), nesoljene orašaste plodove ili možda malo hljeba sa sirom.

Pijte puno tečnosti

Odrasli trebaju piti najmanje 1,5 litara tekućine dnevno! Ili više ako je vani jako vruće ili su fizički aktivni. Voćni sokovi, čaj, bezalkoholna pića, mlijeko i druga pića, svi mogu biti u redu - s vremena na vrijeme, ipak, najvažnije je da konzumirate dovoljno vode.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak