Iako je sreća poprilično nejasan pojam, te svaka osoba ima drugačiju ideju o njoj, psiholozi i neuroznanstvenici se s ovim ne bi u potpunosti složili. Oni znaju šta generalno čini ljude zadovoljnima, a šta tužnima.
Navike koje nesvjesno radimo, a uništavaju nam život
Sabotiraju našu srećuPonekad upravo naše svakodnevne navike koje i ne primjećujemo sabotiraju naše šanse za sreću. Body.ba vam u nastavku donosi nekoliko navika s kojima biste trebali prestati:
Samo uzimamo, a malo dajemo
Kako bismo učinili život smislenim, važno je da dajemo isto kao što uzimamo. Ljubaznost nas čini zadovoljnim. Čak i najsitniji postupci nas mogu razveseliti. Kupite nekome sitni poklon, pomozite oko zadatka za posao ili školi ili jednostavno budite tu za drage osobe. Ovo su stvari koje nam daju osjećaj da smo nekome potrebni i da imamo svrhu u životu.
Izoliramo se od drugih
Ljudi su prirodno društvena bića. Da bismo istinski bili sretni moramo se osjećati povezano s drugim ljudima. Kvalitetni društveni odnosi nam pomažu da pobijedimo bolesti, smanjimo razinu stresa i osjećamo se sigurno.
Stalno sjedite
Sjedilački način života je postao uobičajena stvar. Navečer se vraćamo kući autom ili javnim prijevozom, a zatim sjedimo ispred TV-a satima ili tipkamo na telefonu sjedeći na kauču. Ako se ne krećemo dovoljno, smanjuje se nivo endorfina i drugih hormona koji su odgovorni za osjećaj sreće. Svakodnevne šetnje u trajanju od 30 minuta ili nekoliko treninga sedmično učinit će vas energičnijima i puno zadovoljnijima.
Ne stvaramo ništa
Kreativni hobiji nam ne trebaju zbog novca ili slave, već zbog našeg blagostanja i zdravlja. Proces stvaranja smanjuje razinu stresa, te poboljšava naše raspoloženje i pomaže nam u borbi protiv depresije. Uživajte u uređivanju vašeg vrta, krečenju zidova, pletenju, crtanju ili sličnim aktivnostima koje vam pomažu da budete kreativni.
Provodimo cijeli dan u zatvorenom prostoru
Iako nas je pandemija primorala da stalno budemo kod kuće izgleda da se stvari počinju stabilizovati. Iskoristite ovo lijepo vrijeme i uživajte u provođenju vremena u prirodi. Provođenje vremena na otvorenom će vam pomoći da osjetite zadovoljstvo i sreću, a ovo čak pozitivno utječe na vaše samopoštovanje. Psiholozi ovu metodu nazivaju avanturističkom terapijom.
Ne obraćate pažnju na stvari koje se dešavaju oko vas
Zaista je važno da obratimo pažnju na to šta i kako nešto obavljamo. Na primjer, znate da trebate oprati suđe i pospremiti kuću ali ste tužni što umjesto toga niste vani s dragim ljudima. Ovu situaciju možete gledati na puno pozitivniji način. Treba vam biti drago što imate vremena za sebe i za čišćenje vašeg doma. Ovako ćete izbjeći osjećaj iscrpljenosti i nezadovoljstva i dobiti osjećaj opuštenosti.