Jeste li ikada primijetili da se nekim danima osjećate produktivnije, pospanije ili gladnije nego inače? Ovo je vaš cirkadijalni ritam (unutrašnji sat tijela). Shvaćanje vaših prirodnih ciklusa spavanja i buđenja pomoći će vam da se uskladite kako biste najbolje funkcionisali.
Upoznajte vaše tijelo i povećajte produktivnost na pametan način
Prilagodite se vašem tijeluOvako će vam obavljanje svakodnevnih zadataka postati lakše. Stoga je važno da uskladite vaš cirkadijski ritam s vašim obavezama tokom dana. Body.ba vam u nastavku donosi konkretne savjete koji vam mogu pomoći da se bolje upoznate s vašim tijelom:
Ustanite u 6 i otiđite u kratku šetnju
Glavni faktor koji pomaže u regulaciji vašeg cirkadijskog ritma je izloženost svjetlosti. Ovo pokreće proizvodnju hormona koji utječu na vaš ciklus spavanja i budnosti. Izlaganje tijela dnevnom svjetlu pomaže da smanjite razinu melatonina - hormona koji potiče san. Stoga ujutro otiđite u kratku šetnju s vašim psom ili sami, te upijte prve zrake sunca.
U 9:00 sati je vrijeme za donošenje odluka
Jedan od najboljih perioda za donošenje važnih odluka je ubrzo nakon što se probudite. Tad su razine hormona kortizola - zbog kojeg se osjećate budno, visoke, a razine melatonina niske. Kako dan prolazi, umor vam može zamutiti sposobnost donošenja odluka, stoga je najbolje da ih donesete na samom početku dana.
U 10:00 sati obavljajte mentalne zadatke
Visoke razine kortizola ujutro su izvrsne za upijanje i učenje informacija. Ako trebate spremiti govor ili naučiti pitanja za test, najbolje je da ih upijate ujutro.
10:30 - vrijeme je za kafu
Sat ili dva nakon što se probudite imate dovoljno energije zahvaljujući dnevnom svjetlu i nižim razinama melatonina. Dakle, umjesto da popijete kafu čim otvorite oči, pričekajte nekoliko sati. Kada vam se energija počne spuštati, kofein je upravo ono što je potrebno da vas podigne. Ujutro prvo popijte čašu vode kako biste spriječili dehidraciju koja vas može umoriti.
11:00 - pogledajte vaš "to do list"
Iskoristite period kada je vaše tijelo na vrhuncu osnovne tjelesne temperature kako biste izvršili što više obaveza prije ručka. Stručnjaci vjeruju kako je ovo period koji signalizira vašem mozgu da se usredotoči i energizira.
13:30 - kratka šetnja
U ovom periodu ćete se osjećati umornije. Jedna od najkorisnijih strategija da se izborite s popodnevnim umorom je kratka šetnja na otvorenom. Svjetlost vam može povećati energiju, a fizička aktivnost će vas svakako učiniti budnijima.
16:00 - period za vježbanje
S obzirom na to da se tokom dana svakako krećete, vaši mišići u ovom periodu mogu biti spremni za vježbanje. Ovo je također razlog zašto sportske performanse dostižu vrhunac od kasnog jutra do kasnog popodneva. Obavite kratki trening u ovom periodu.
20:00 - vrijeme je za kreativnost
Imate situaciju u životu koju ne znate kako riješiti? Provedite vrijeme razmišljajući u tome navečer. Kreativno rješavanje problema je najbolje učiniti dok ste pospani, jer ovako ne možete zaustaviti tok misli. Dok vaše misli lutaju možete doći do ideja koje će vam kasnije biti korisne.