Efikasni kućni lijekovi za nizak krvni pritisak

Opasno zdravstveno stanje

Vjerovatno ste već čuli za hipertenziju ili visoki krvni pritisak, mnogi ljudi pate i od niskog krvnog pritiska, a ovo zdravstveno stanje može biti izuzetno opasno.

Efikasni kućni lijekovi za nizak krvni pritisak

Nizak krvni pritisak ili hipotenzija mogu prouzrokovati neadekvatan protok krvi u srce, mozak i druge vitalne organe. Nagli pad krvnog pritiska često se događa kada osoba iznenada ustane iz ležećeg ili sjedećeg položaja. Ovo može uzrokovati vrtoglavicu i mučninu.

Postoje kućni lijekovi za nizak krvni pritisak koje možete isprobati kako biste se riješili simptoma nepravilnog krvnog pritiska. Ako već neko vrijeme osjećate sljedeće simptome, najbolje bi bilo da se posavjetujete s doktorom:

  • Umor
  • Vrtoglavica
  • Mučnina
  • Ljepljiva koža
  • Gubitak svijesti
  • Zamagljen vid

Ako vam doktor utvrdi da je vaš krvni pritisak nizak, važno je da pratite njegove savjete, te da po potrebi uzimate lijekove. Zdrava ishrana je važna za liječenje niskog krvnog pritiska. Uz to, važan je vaš stil života. Body.ba vam donosi nekoliko savjeta koji vam mogu biti korisni ako patite od ovog stanja:

Često jedite manje porcije hrane

Jedenje manjih porcija nekoliko puta dnevno pomaže u sprječavanju naglog pada krvnog pritiska koji se može dogoditi nakon obroka. Dakle, ako svaki dan jedete tri velika obroka, bolje bi bilo da ih rasporedite u pet manjih obroka. Ovo je odličan način da kontrolišete težinu, a također je korisno pratiti ovu metodu ako imate dijabetes.

Unos soli je važan

Visok unos soli je loš za vas, ali vaše tijelo treba so u umjerenim količinama. Vaša dnevna ishrana treba sadržavati barem jednu kašiku soli, osim onog što prirodno dobijete iz voća i povrća. Tokom visokih vrućina, ili ako svakodnevno vježbate, važno je da uvijek imate dovoljno soli u ishrani, jer se više znojite i tako je izbacujete kroz kožu. Ipak, nemojte pretjerivati u unosu, jer ovo može rezultirati zadržavanjem vode, te visokim krvnim pritiskom.

Pijte puno vode

Voda je lijek za sve, kako za visok krvni pritisak, tako i za nizak. Pobrinite se da pijete dovoljno vode tokom svakog dana. Ovo će vam dati potrebne elektrolite za održavanje tekućina u vašem tijelu. Dehidracija je čest uzrok niskog krvnog pritiska. Stoga zamijenite nezdrave voćne napitke vodom ili zdravim tečnostima poput prirodnih sokova od voća, kokosove vode i slično.

Kofein pomaže

Pića s kofeinom, poput kafe i čaja mogu vam privremeno povisiti krvni pritisak. Kad vam krvni pritisak naglo padne, šoljica kafe ili čaja može vam pokrenuti cirkulaciju. To uzrokuje kratak, ali dramatičan porast krvnog pritiska.

Bademovo mlijeko

Namočite 5 do 6 badema preko noći. ogulite ih ujutro, napravite pastu i skuhajte u napitak. Pijte ovo svaki dan kako biste spriječili pad krvnog pritiska. U bademovom mlijeku nema holesterola i zasićenih masti. Ovaj napitak je bogat omega-3 masnim kiselinama koje su također izuzetno korisne za zdravlje.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak