Rak dojke kod muškaraca

Rijetko ali moguće

Muškarci imaju 99 posto manje šanse za dobivanje raka dojki nego žene, ali kada im se on dogodi, bolest je u prosjeku pri dijagnosticiranju u kasnijoj fazi nego kod žena. Ovo je potvrdila i jedna opsežna i dugotrajna međunarodna studija.

Rak dojke kod muškaraca

Studijom je obuhvaćeno oko 460.000 žena i oko 2700 muškaraca oboljelih od raka dojke.
Utvrđeno je da je kod postavljanja dijagnoze rak grudi kod muškaraca češće nego kod žena već metastazirao na druge organe. Pronašli su da su muškarci, koji su imali sestru, brata ili rođaka s karcinomom dojke, imali dvostruko veći rizik od razvoja karcinoma dojke, u usporedbi s muškarcima bez bolesti kod najbližih rođaka. Rizik je bio posebno visok među muškarcima koji su imali bolesnu sestru i među muškarcima koji su imali bolesne i majku i sestru, o čemu su izvijestili u časopisu Journal of the National Cancer Institute. Neočekivano, naglasili su istraživači, rezultati su pokazali više od dva puta povišen rizik pojave raka dojke kod muškaraca koji su imali prijelom kosti nakon 45. godine. Takva povezanost nije uočena prije i bila je "neočekivana zbog toga što se karcinomi dojke rjeđe pojavljuju među ženama koje su imale prijelome." Povišen rizik od pojave karcinoma dojke kod muškaraca je bio također povezan s debljinom i fizičkom neaktivnosti.
U liječenju muškaraca od ovog kancera rjeđe se primjenjuju hirurške intervencije i zračenje nego kod žena, dok je primjena hemoterapije i hormonskih tretmana bila otprilike podjednaka. Tokom čitavog praćenog perioda, muškarci s rakom dojki su imali 72 posto šanse da prežive pet godina od postavljanja dijagnoze, dok su žene imale 78 posto šanse.
Jedan od razloga kasnijeg dijagnoziranja ove vrste raka kod muškaraca nego kod žena je taj što oni duže čekaju da odu kod ljekara pošto su napipali čvorić u grudima.
Između prvih simptoma i dijagnoze kod muškaraca obično prođe nekoliko mjeseci, a razlog tome je između ostalog činjenica da muškarci i ne razmišljaju o tome da mogu da obole od raka dojki, što, nažalost, često previđaju i ljekari.

Uzroci

Kod muškaraca se rak dojki najčešće javlja u 60-im i 70-im godinama života. Kao i kod žena, na karcinom dojke kod muškaraca, utjecaj imaju hormoni.
Faktori za koje se smatra da, također, mogu da doprinesu pojavi ove bolesti jesu izloženost zračenju i oboljenja koja dovode do povećanja nivoa estrogena, kao što su ciroza jetre i genetski poremećaj poznat kao Klinefelterov sindrom.

Simptomi

Glavni simptomi su pojava bezbolne otekline ispod bradavice, curenje ili erozija/rana na bradavici. (Samo)pregledom se obično može osjetiti tvrda, nejasno ograničena, bezbolna oteklina ispod bradavice dojke. Sama sekrecija (curenje) iz muške dojke je rijetka pojava, ali ovaj simptom je vrlo ozbiljan jer je u više od 75 posto slučajeva uzrokovan karcinomom dojke.
Klasifikacija stadijuma bolesti ista je kao i kod žena.

Prognoza

Prognoza karcinoma dojke kod muškaraca je znatno lošija nego kod žena. Od ukupnog broja bolesnika bez obzira na stadijum bolesti, pet godina preživi 36 posto a 10 godina 17 posto pacijenata.
Dobra vijest je da ovakav, poražavajući balans može biti promijenjen ukoliko se redovno samopregledate. I dok bi vaše majke, sestre i supruge trebalo da se samopregledaju jednom mjesečno, vi biste to trebali učiniti bar jednom u dva mjeseca, i to u šest koraka, na sljedeći način:

  1. Korak: Lezite na leđa i podmetnite jastuk ispod desnog ramena. Stavite desnu ruku ispod glave.
  2. Korak: Koristite vrhove kažiprsta, srednjeg prsta i prstenjaka lijeve ruke da biste, ako postoji, opipali bilo kakav čvor ili otvrdlinu u desnoj dojci.
  3. Korak: Prste pritisnite dovoljno čvrsto, ali ipak nježno, da biste osjetili i upoznali strukturu svoje dojke. Upamtite kakav je to osjećaj, jer je važno prepoznati i osjetiti uvijek isto.
  4. Korak: Vrhovima prstiju pravite kružne pokrete, pokrete gore-dole, ili pokrete prema i od bradavice. Važno je koristiti uvijek isti način, jer tako ćete uvijek prelaziti preko cijele dojke, a i pomoći će vam da upamtite kakav je to osjećaj pod prstima.
  5. Korak: Uradite samopregled na isti način, prelazeći preko lijeve dojke desnom rukom.
  6. Korak: Samopregled obje dojke treba ponoviti istom tehnikom i u stojećem stavu, jednom rukom podignutom i stavljenom iza glave. Na ovaj način ćete lakše pregledati gornji dio dojke i dio prema pazuhu. Pošto se neke promjene lakše osjete kada je koža mokra i nasapunjana, preporučuje se samopregled pod tušem. Svaki put dobro pogledajte i kožu dojke i bradavicu, da li ima bilo kakvih promijena na njima.

U slučaju da pronađete ili uočite bilo kakvu promjenu, odmah se javite ljekaru. Ne treba napominjati da ukoliko bolest otkrijete na vrijeme, imate šanse za potpuno izlječenje.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak