Iako mnogi vjeruju da putem znoja rapidno čiste organizam od alkohola i unesenih toksina, vježbanje nakon noći provedene ispijanjem alkohola i nije baš tako zdrav potez.
Može li se alkohol izbaciti putem znoja?
Vježbanje dan poslije opijanja i nije tako zdravoPostoje ljudi koji povremeno imaju naviku da vježbaju nakon burnih noćnih izlazaka, dok je drugima postao standardni dio vikend prakse da najvrućim HIIT vježbama "tjeraju" alkohol i toksine iz tijela. Međutim, postavlja se pitanje koliko je to dobro i uopšte zdravo za ljudski organizam?
Istina je takva da ne postoji aktivnost niti način znojenja koji može "poništiti" štetu nanesenu tijelu i mozgu nanesenu od strane alkohola.
"Kada pijete alkohol, tijelo ga prepoznaje kao toksin, te ga prebacuje u jetru", pojasnio je dr. Josh Axe, nastavivši:
"Međutim, jetra metabolizuje samo jednu porciju alkohola na sat vremena, što je inače oko 0,35 ml piva, 0,14 ml vina ili jednu čašicu vodke".
Kada se alkohol pije brže, tada dolazi do prekoraćenja funkcije jetre. Ono što ne uspije razložiti, šalje se dalje na proces zvani "oksidacija", tokom kog tijelo prepoznate toksine razdvaja na tri manja dijela - kiselinu, ugljedn dioksid i vodu, koje zatim tijelo izbacuje putem znoja, urina i daha.
Zbog toga, kada se osjeti drugačiji i neugodniji miris znoja, to se ne pričinjava, već je rezultat eliminacije toksina.
Bilo kako bilo, organizam je ozbiljno dehidriran nakon ispijanja alkohola, pa se vježbanje ne preporučuje iz razloga što mnogo otežava njegove funkcije još dodatno ga vodeći u dehidraciju.
Jedina prava pomoć bi zapravo bila rehidratacija, odnosno ispijanje većih količina vode, kako bi se što prije nadomjestila i omogućilo organizmu da ponovo profunkcioniše na pravi način.