Nezamjenjiva uloga sna: Naučnici objasnili kako se mozak čisti od toksina dok spavamo

Važnost urednog sna

Sam ljudski organizam je pun nepoznanica i za modernu nauku, a san je jedna od njih budući da ni svi do sada ponuđeni odgovori nisu konačni.

Nezamjenjiva uloga sna: Naučnici objasnili kako se mozak čisti od toksina dok spavamo
Pexels (John-Mark Smith)

Do sada se smatralo da san ima prvenstveno ogromnu važnost za oporavak cijelog organizma, pa tako i mozga, te da igra važnu ulogu u omogućavanju funkcije memorisanja i učenja novih stvari.

Međutim, naučnici iz Medicinskog centra univerziteta u Rochesteru, otišli su korak dalje, te detaljnije nego ikada prije istražili događanja u mozgu tokom perioda sna. Otkriveno je da mozak zapravo ima cijeli svoj sistem odvođenja otpadnih materijala, a što nije slučaj samo kod ljudi, već i kod životinja.

"Mozak ima na raspolaganju ograničene količine energije, a čini se da mora odabrati između dva različita funkcionalna stanja – budnog i svjesnog ili uspavanog, ali pročišćavajućeg", rekla je dr. Maiken Nedergaard.

"To možete zamisliti kao kućnu zabavu. Možete zabavljati goste ili čistiti kuću, ali nikako ne možete raditi obje stvari istovremeno".

Ono što je utvrđeno jeste to da tzv. glimfatički sistem koji predstavlja mrežu za odvođenje otpadnih tvari iz mozga, čak 10 puta aktivnije radi kada životinje spavaju. Gija stanice koje čine oko 50 posto zapremine mozga, osim što su od vitalnog značaja za neurone, utvrđeno je da se one tokom sna skupljaju tako da se povećava prostor među neuronima, a što omogućuje veći protok tekućina za ispiranje toksina.

Dr. Nedergaard pojašnjava kako su sve prilike da ovaj proces uopšte nije moguć tokom budnog stanja, budući da bi prema njenom mišljenju, tako veliko čišćenje mozga vjerovatno onemogućilo istovremeno obrađivanje informacija zbog prevelikog gubitka energije.

Nakon pomenutog istraživanja provedenog na Rochester univerzitetu, otvorile su se nove mogućnosti istraživanja najtežih oboljenja mozga, a što bi itekako moglo dovesti do novih saznanja kada već postoje dokazi da manjak sna može pridonijeti razvoju Alzheimerove bolesti, koja je uz Parkinsonovu ujedno i neurodegenerativna bolest koja sve više uzima maha među svjetskim stanovništvom.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak