Intenzivan ritam života nam ponekad ne ostavlja dovoljno vremena da se kvalitetno pobrinemo za sebe. Međutim, kad toga postanemo svjesni, već i pomisao da je došlo vrijeme da uvedemo određene promjene, kao što su zdrave životne navike, sama po sebi može izazvati određenu nervozu. Među prvim reakcijama na tu ideju obično se javi pomisao: “ali, ja nemam vremena za nešto takvo”. Ali, odlične vijesti su to da s već nekoliko jednostavnih promjena u dnevnoj rutini možemo postići puno za optimalno funkcioniranje i veći nivo zadovoljstva – upravo ono što nam treba s dolaskom proljeća. Evo i nekoliko naših savjeta za pravi wellbeing koji počinje ovog proljeća!
Preskočite proljetni umor uz više energije i pažnje prema sebi
1. Meditacija i opuštanje
Adekvatno upravljanje vremenom zasigurno predstavlja jedan od najvećih izazova savremenog života. Pronalaženje slobodnog trenutka za stvari koje zaista volimo raditi ponekad je pravi poduhvat. Ipak, opuštanje tijela i uma je izuzetno važno, a meditacija je odličan način da se to postigne. Ako nemate dovoljno vremena za detaljnije proučavanje ovog područja, aplikacija Calm je dobra početna tačka. Objedinjujući programe disanja, predavanja i opuštajuću muziku, Calm je odličan alat za sve koji žele u svoju dnevnu rutinu uvesti praktične tehnike opuštanja. Serije meditacija različitog su trajanja, pa tako postoje i one od tri do pet minuta, a sav sadržaj je lako prilagoditi svakom rasporedu. Ovaj tip aktivnosti možete raditi pred spavanje ili ujutro, odnosno dovoljno vam je samo malo slobodnog prostora.
2. Audioknjige
Ako spadate među one koji uživaju u čitanju, ali nikako ne pronalaze vrijeme za omiljenu aktivnost, ili želite jednostavno čitati više, audioknjige su praktično i zabavno rješenje. Naime, ovaj način konzumacije sadržaja sve je popularniji širom svijeta. Sa slušalicama u ušima i omiljenim naslovom u audio formatu, možete pametno iskoristiti vrijeme i kad imate hektičan raspored. Vožnja javnim prevozom, određeni kućanski poslovi kao što je peglanje ili jutarnje trčanje, uz audioknjige se pretvaraju u “vrijeme za mene”.
3. Planiranje ishrane
S proljećem, i većom količinom dostupnog voća i povrća, ishrana postaje raznovrsnija. Odlazak na pijacu vikendom može postati vrijeme koje ćete iskoristiti za šetnju, a pritom možete slušati muziku ili – audioknjigu. Ako se opskrbite namirnicama i napravite listu 10 namirnica koje je uvijek dobro imati u frižideru, osiguravate da ćete pri ruci uvijek imati zdravu alternativu. Potražite i neke jednostavne recepte, pripremite svoje zdrave grickalice, a “cheat day”, odnosno dan kada je dozvoljeno jesti ono manje zdravo, svedite upravo na to – povremeni raritet. Ako u svoju dnevnu rutinu uspijete uvesti planiranje obroka unaprijed, svom zdravlju dugoročno pravite veliku uslugu.
4. Dnevne aktivnosti kao light trening
Važnost redovnog kretanja ne treba posebno naglašavati, a i svi smo jako dobro upoznati s tim da bismo šetajući svakodnevno trebali preći 10.000 koraka. U većini slučajeva, ipak smo skloni korištenju automobila ili javnog prijevoza, čak i na kratkim destinacijama. Možda ćemo pomisliti “Pa to ionako nije trening”, ali zamislite samo da svaki dan, ili barem što češće, napravite 2.000 koraka više? Na godišnjem nivou to je već jedna pristojna količina dodatnih koraka koje smo napravili u pravcu boljeg zdravstvenog stanja. Šetajte što više možete, sa sunčanim danima koji stižu. Istražite i kratke, ali učinkovite vježbe, koje će vam dnevno uzeti svega nekoliko minuta. Plank, čučnjevi, trbušnjaci – kako i koliko možete. Ako ih uvrstite u dnevnu rutinu, odmah nakon jutarnje kafe, nećete ni osjetiti da “trenirate”. Vaše tijelo će vam biti zahvalno.
5. San
I o važnosti kvalitetnog i dugog sna rečeno je već dosta. Ipak, nije na odmet ponoviti – naše tijelo treba odmor. Ako mu uskraćujemo te vrijedne trenutke u kojima se regenerira, dugoročno sebi pravimo veliku
štetu. Ako povremeno ostanemo budni do kasnih sati to nam neće naškoditi, ali bismo trebali sve više pažnje posvećivati vremenu koje provedemo spavajući. Spavamo li dovoljno? Ovo je odlično pitanje koje
trebamo postaviti samom sebi u dolasku Svjetskog dana spavanja koji se obilježava 19. marta.
6. Flaša vode uvijek pri ruci
Kako bismo osigurali unos dovoljne količine tečnosti u toku dana, nema praktičnijeg rješenja od flaše vode nadohvat ruke. I ovdje vrijedi ona: “bolje spriječiti, nego liječiti”. Koliko puta ste se usred dana sjetili da niste popili ni čašu vode? Hidratacija je izuzetno važna, a funkcionalne vode, osim u hidrataciji, mogu nam pomoći i kod unosa vrijednih hranjivih tvari. Recimo, Aquarius Water+ je odličan saveznik u reguliranju nivoa cinka i magnezija koji su nam izuzetno važni. Samo jedna flašica Aquarius Water+ napitka zadovoljava čak 30 posto dnevnih potreba za unosom minerala cinka ili magnezija, sadrži prirodne arome i sa samo 14 kalorija na 100 mililitara predstavlja odličan izbor i za sve one koji vode računa o ishrani. Ne zaboravimo, cink doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sistema dok magnezij doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti organizma. Želite iskoristiti proljeće i izbjeći proljetni umor? Potražite Aquarius u dva osvježavajuća ukusa: Limun Cink i Crvena Narandža Magnezij.